Ostatnie komentarze

Wielu z nas śniadanie nieodmiennie kojarzy się z łykiem aromatycznej gorącej kawy i z odkrytymi na nowo płatkami owsianymi. Przedszkolny koszmar w postaci gęstej kleistej owsianki na mleku odszedł już chyba w zapomnienie a śniadaniowe owsianki zupełnie tego koszmaru nie przypominają. Owocowe, waniliowe, czekoladowe owsianki zaparzane tylko z przeróżnymi orzechowymi dodatkami wyglądają pięknie i tak też smakują. Dla tych którym płatki owsiane ciągle źle się kojarzą polecam zmiksować płatki z dodatkami. Zrobicie pudding, który kojarzy się już tylko przyjemnie. A śniadanie będzie i pożywne i ładne.

 

Dziś połączyłam śniadaniowe smaki. Przygotowałam borówkową owsiankę z dodatkiem owoców i kawowej domowej granoli. Było pysznie. Oby więcej takich poranków.

 

Składniki:

granola:

2 łyżki cukru

100g płatków owsianych

1 espresso

garść ziemnych orzeszków

owsianka:

100g płatków owsianych

100g borówek

2 łyżki syropu klonowego

1 łyżeczka soku z cytryny

100ml mleka

więcej»
16Mar2022

Od kilku lat jestem zakochana we wschodnich słodyczach. Wiem, że są maksymalnie słodkie, mogę je jeść mimo rozsądku bijącego na alarm. No cóż każdy ma swoją słabość. Ja oprócz czekolady uwielbiam baklavę i rachatłukum (czyli tradycyjny smakołyk, zwykle o smaku owocowym i galaretowatej konsystencji z dodatkiem wiórków kokosowych albo orzechów podawany w postaci kostek otoczonych cukrem pudrem). Baklavy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Uwielbiam jej warstwowość i klejącą słodycz. Najbardziej lubię pistacjową .... Rozmarzyłam się wspominając wakacje w Turcji gdzie baklavy w różnych smakach i kształtach były dostępne w ilościach przemysłowych.

 

Parę dni temu postanowiłam przygotować baklavę we własnej kuchni (według przepisu mistrza Pawła Małeckiego z kulinarnej strony Lidla). Wyszła naprawdę pyszna i wbrew pozorom wcale nie taka trudna. Polecam wszystkim wielbicielom wschodnich słodyczy Uśmiech

Składniki:

1 opakowanie ciasta francuskiego

60 g rozpuszczonego masła

200 ml wody

150 g cukru

2 łyżki soku z cytryny

2 łyżki miodu

150 g migdałów i orzechów nerkowca posiekanych w drobną kostkę

100 g wyłuskanych pistacji (50 g do ciasta + 50 g do dekoracji) posiekanych w drobną kostkę

1 łyżka mąki

 

więcej»

Czy Wam też, tak jak mnie, cytrusy kojarzą się z zimą i świętami. Pewnie dlatego, że w grudniu najważniejszą wiadomością w Dzienniku Telewizyjnym był fakt, że cytrusy z Kuby już płyną do Polski. Potem trzeba było już tylko czekać i cieszyć się niezwykłym zapachem egzotycznych owoców. Jak się trochę oszczędzało, to wystarczało ich na trochę dłużej niż tylko na święta. Z tego właśnie powodu mandarynki to dla mnie zimowe owoce. Właściwie kupuję je tylko w tej porze roku za to w ilościach hurtowych bo moje dzieci za nimi przepadają.

 

Dziś wykorzystałam te piękne i soczyste owoce do przygotowania odwróconego ciasta mandarynkowego. Lekko kwaskowy smak mandarynek doskonale komponuje się ze słodyczą karmelu. Ciasto jest doskonałe zaraz po upieczeniu. Karmelowa fantastyczna skorupka i mięciutkie owocowo waniliowe wnętrze. Następnego dnia ciasto nasiąka sosem karmelowo mandarynkowym i jest doskonale wilgotne i jednocześnie puszyste. I w sumie nie wiem, którą wersją bardziej lubię. Wy wybierzcie sami Uśmiech

 

Składniki (blaszka 20cm)

6 mandarynek

250g mąki

100g cukru do ciasta + 100g cukru na karmel

130ml oleju

150ml wody

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

2 jajka

szczypta soli

więcej»

Wakacje na Sardynii to był dla nas czas całkowitego lenistwa i objadania się świeżymi smakołykami kupowanymi na straganach na lokalnym bazarku. Pomidory, figi, brzoskwinie, opuncja figowa i przede wszystkim owoce morza – asortyment ogromny. Na bazarek przyjeżdżał starszy pan, który z wielkiej miski pełnej wody sprzedawał sercówki złowione wcześnie rano. Każdemu dodawał w gratisie pęczek pietruszki pewnie też z własnego ogródka. Jego żona obok sprzedawałam świeżutkie figi. Oboje po włosku opowiadali nam co można z nimi zrobić i jak przygotować aby były najpyszniejsze. Na nasze „non capisco" nie zwracali uwagi a po dwóch wizytach witali nas jak dobrych znajomych. Dziś wspominkowy obiad: tagliatelle z sercówkami w sosie winnym. Pyszne i proste danie – polecam!


Składniki (4 porcje)
350g tagliatelle
2-3 duże garście świeżych sercówek
1 nieduży por
1 szalotka
2-3 ząbki czosnku
1 łyżka masła
350ml białego wytrawnego wina
100ml śmietanki (opcjonalnie)
pęczek natki pietruszki

więcej»

Chyba wszyscy z pokolenia wychowującego się w trudnych czasach doskonale pamiętają smak kogla-mogla, jajek ukręcanych z cukrem na jasnożółty prawie biały puch. Wielu z nas skutecznie zaspokajał głód na słodycze. Później, kiedy o czekoladowe specjały było nieco łatwiej dodawaliśmy do niego łyżeczkę kakao i deser nabierał zupełnie innego charakteru. Dzisiaj nikt nie namówiłby mnie na zjedzenie surowego jajka, ale dla mojego męża w dalszym ciągu jest to jeden z najlepszych smakołyków. Dziś przygotowałam mega wielką porcję luksusowego kogla-mogla, nałożyłam go na owoce leśne i przygotowałam niebiański deser. Przestrzegam tych, którzy dbają o linię, że to słodka bomba, ale naprawdę trudno jej się oprzeć. Gorące pachnące soczyste owoce leśne, słodki lekko ciągnący kogel-mogel i chrupiąca skorupka to trio doskonałe. Polecam na poprawę humoru w szczególnie paskudne zimowe popołudnie. Wyobraźcie sobie: ciemno i zimno za oknem a na stole pachnąca owocami gorąca i słodka rozkosz...


Składniki (4 porcje)
500g różnych owoców leśnych
4 żółtka
4 łyżki cukru
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 łyżeczka masła

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony