Dzisiejsze ciasto pomarańczowe jest idealne, kiedy chcesz, żeby w domu miło i ciepło pachniało domowym ciastem a nie masz czasu na wyszukane zakupy ani na długie przygotowywanie deseru. Nikt rzecz jasna nie musi wiedzieć, ile pracy włożyłaś w jego przygotowanie. Niech to będzie Twój sekret a zaoszczędzony czas wykorzystaj tak, jak lubisz.


Idealnym dodatkiem do tego ciasta jest słodko-kwaskowy lukier na bazie cukru pudru i soków cytrusów.


Składniki:
Ciasto
370g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
3 jajka
200g cukru
125ml oleju roślinnego
125ml soku z pomarańczy
skórka otarta z jednej pomarańczy

więcej»

Dzisiaj propozycja niezwykłej sałatki. W tym daniu każdy znajdzie coś dla siebie. Sałatka jest jednocześnie miękka i chrupiąca, soczysta i mączysta. Każdy kęs przynosi inny wyrazisty smak. Brzmi dziwnie? Spróbujcie a przekonacie się, że jest to możliwe.


Jedyna trudność, którą możecie napotkać podczas przygotowania sałatki to obranie granatu. Największym skarbem granatów są łatwo przyswajalne polifenole należące do przeciwutleniaczy. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. Dodatkowo dzięki dużej zawartości fitohormonów granat łagodzi objawy PMS i menopauzy. Granat uważany przez niektórych za afrodyzjak ma pestki ukryte pod twardą skórką i miedzy błonami. Owoc granatu rolujemy na desce lekko dociskając. Przekrajamy na pół i albo opukujemy drewnianą łyżką od strony skórki, żeby pestki wypadły albo wywijamy skórkę „na lewą stronę" i delikatnie wyjmujemy pestki.


Przepis na sałatkę znalazłam na stronie Lidla.


Składniki:
sałatka
250g zielonej soczewicy
2 łodygi selera naciowego
1 mała papryczka chili
1 pomarańcza
1 grejpfrut
1 granat
200g sera feta

więcej»
25Sty2016

O książce Kevina Aistona już pisałam. Dziś, za namową dzieci, wykorzystałam jeden z przepisów w niej zawarty. „Ropucha w dziurze", bo taką nazwę nosi to danie, znana jest w Wielkiej Brytanii od wieków. Najstarszy przepis pochodzi z 1747 roku. Wtedy do pieca trafiały, nie tak jak dziś kiełbaski, ale mięso z gołąbków. Ropuchę podpatrzyli Sycylijczycy i serwują swoją wersję potrawy jako frittola.

 

Prawdę mówiąc tajemnicą jest dla mnie przyczyna dla jakiej ta potrawa nazywa się ropuchą Jak do większości brytyjskich potraw i do tej podeszłam z dużą rezerwą. Ku mojemu zaskoczeniu to było pyszne! Proste w wykonaniu i godne zapamiętania bo przecież większość dzieci lubi kiełbaski. W oryginalnym przepisie do ciasta dodaje się rozmaryn. Ja go nie miałam, więc dodałam posiekaną świeżą bazylię i koktajlowe pomidorki. To był dobry wybór. Ja zapiekałam 4 kiełbaski, Wy weźcie tyle, ile potrzebujecie i ile pomieści Wasze naczynie do zapiekania.

 

Składniki:

4 kiełbaski

3 łyżki oleju

2 cebule

150g mąki

2 jajka

150ml mleka

garść świeżej bazylii

więcej»

Filmy, w których występuje temat kalectwa, niepełnosprawności czy choroby zwykle są ciężkie i przygnębiające. Trudno jest inaczej podejść do sytuacji czyjegoś cierpienia, całkowitej zależności od innych. Ta trudna sztuka udała się Olivierowi Nakache, Ericowi Toledano twórcom scenariusza i reżyserom filmu „Nietykalni" (2011).

 

Film, oparty na faktach, opowiada historię sparaliżowanego milionera Philippe (François Cluzet), który zatrudnia do opieki Drissa (Omar Sy) młodego chłopaka z przedmieścia. Trudno sobie wyobrazić tego zadziornego, wyluzowanego byłego więźnia jako opiekuna kaleki. Czemu został więc zatrudniony? Wydaje się, że znudzony monotonnym życiem, zmęczony niemocą mężczyzna odkrywa w Drissie zapowiedź zmian a może postanawia po prostu dać szansę chłopakowi z przeszłością. Jednocześnie udowadnia mu, że nadaje się nie tylko do picia piwa i palenia skrętów w towarzystwie wątpliwej jakości. Jak łatwo się domyślić obu mężczyzn połączy niezwykła przyjaźń.

 

Dzieli ich praktycznie wszystko: klasa społeczna, wychowanie, podejście do życia, nawet muzyka, której słuchają. Podobno przeciwieństwa się przyciągają i ta relacja jest tego dowodem. To, co ich łączy to poczucie humoru. W Drissie widoczne w każdym jego uśmiechu, swobodnym sposobie bycia, w żartach. W Philippe początkowo ukryte, przyćmione chorobą jednak pod wpływem młodego opiekuna ujawnia się w najmniej oczekiwanych momentach. Z tej relacji obaj wyciągają korzyści dla siebie. Uzupełniają swoje życia, uczą się nawzajem patrzeć na nie z innej perspektywy.

więcej»
20Sty2016

Dziś kolejna inspiracja na danie, które każdy może skomponować według własnego uznania. Nadziewane pieczone jabłka możecie wypełnić składnikami, które macie w domu lub które lubicie. Jabłka mogą być deserem, ale pamiętajcie, że bez względu na nadzienie nie jest to małe danie. Najlepiej go podać po mniej sutym obiedzie lub jako podwieczorek. W przeciwnym razie przejedzony biesiadnik nie doceni smaku Waszego dania.

 

Składniki:

4 jabłka

garść rodzynek

5 suszonych moreli

garść orzechów włoskich

łyżka soku z cytryny

łyżka miodu

pół łyżeczki cynamonu

łyżeczka masła

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony