Cukinia to zdecydowanie moje ulubione warzywo. Mam ją zawsze w lodówce. Używałam ją do dań z kaszą, robię zupę, sałatki, placki, kotlety a nawet muffinki. Dziś przyszła kolej na pasztet. Od jakiegoś czasu warzywne pasztety smakują nam znacznie bardziej niż mięsne. Pasztet z soczewicy jest delikatny, świetnie się kroi i smakuje tak samo dobrze na świeżo jak i kolejnego dnia, pod warunkiem oczywiście, że jeszcze zostało coś do spróbowania.


Składniki (23cm „keksówka")
700-750g cukinii
2 marchewki
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
1 łyżka masła
2 jajka
100g bułki tartej
4-5 łyżek posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz

więcej»

Pęczak jest chyba najrzadziej gotowaną przeze mnie kaszą. Pewnie niesłusznie, bo to rodzaj kaszy jęczmiennej z największą zawartością składników mineralnych i witamin. Dodatkowo wspomaga odchudzanie i obniża poziom cholesterolu. Dziś jednak postanowiłam odczarować tę mało popularną kaszę i przygotowałam danie pachnące lasem – pęczotto z kurkami. Odrobina wina i spora ilość natki pietruszki sprawiły, ze powstało danie godne królewskiego stołu.


Składniki
90g pęczaku
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki masła
500ml bulionu
300g kurek
1 łyżeczka tymianku
pół szklanki białego wytrawnego wina
garść natki z pietruszki

więcej»

Według mojego męża ciasto powinno być jednocześnie puszyste i wilgotne w środku i mieć owoce na wierzchu. Jakby czasem było też zakalcem nie byłoby źle. Jeśli chodzi o to ostatnie, to nie podzielam jego entuzjazmu ale pierwsze warunki dobrego wypieku są jak najbardziej na miejscu.


Dziś przepis na błyskawiczne ciasto, które bardzo ławo można przerobić na wypiek dla wegetarian. Wystarczy zamienić mleko krowie na roślinne, a jajko po prostu pominąć. Wypróbowałam obie wersje i powiem, że po zmianach ciasto nic nie traci na atrakcyjności.


Składniki (blaszka 18 na 24)
350g mąki
100ml oleju
1 jajko
120g brązowego cukru
1 łyżka esencji waniliowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
250 ml mleka
1-2 brzoskwinie

więcej»

Choć to lato i owoce są najpiękniejsze, dzisiaj wyjątkowo na prośbę moich dzieci deser bez owoców. Niezbyt słodki, inspirowany popularnymi batonikami snikers, został zjedzony przez dzieci jeszcze zanim ja sięgnęłam po łyżeczkę. Mój był w wersji wegetariańskiej, ale możecie dodać do niego czekoladową polewę na bazie śmietanki a do waniliowej warstwy zwykłe mleko. Będzie równie pyszny. Ciekawym połączeniem okazała się kombinacja słonych orzeszków ziemnych oraz chrupiącego złocistego karmelu. Mój syn ocenił, że deser wygląda jakby był posypany bursztynami.


Składniki (5 porcji)
warstwa waniliowa
500ml mleka migdałowo-ryżowego
3 łyżki syropu klonowego
5 łyżek płatków jaglanych
1 łyżeczka esencji waniliowej
szczypta soli
warstwa czekoladowa
2 banany
2 łyżki gorzkiego kakao
3-4 łyżki syropu klonowego
dekoracja
4-5 łyżek brązowego cukru
150g słonych orzeszków ziemnych

więcej»

Zupy kocham przez cały rok miłością absolutną a im bliżej do jesieni i zimy lubię je jeszcze bardziej. Przyznaję bez bicia, że moją ulubioną jest aromatyczny pyszny domowy rosół, ale cenię sobie również zupy krem za ich konsystencję prostotę i nieograniczone możliwości w doborze składników.


Dziś propozycja bardzo prostej delikatnej zupy pieczarkowej. Jeśli nie lubicie zup krem nie blendujcie jej po ugotowaniu. Dodajcie ugotowaną kaszę jęczmienną lub pęczak trochę śmietany a dostaniecie zupę pieczarkową w nowej odsłonie.


Składniki:
500g pieczarek
2 średnie ziemniaki
1 cebula
2 ząbki czosnku
200ml mleczka kokosowego
1l bulionu warzywnego
2 gałązki tymianku
1 łyżka masła
2-3 łyżki posiekanego koperku
sól i pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony