Za chwilę przełożymy kartkę kalendarza, w dacie zmienią się cyferki. Przy tej okazji chciałabym podziękować Wam za kolejny rok razem w wirtualnym blogowym świecie. Mam nadzieję, że przed nami jeszcze wiele wpisów i komentarzy.

 

Chciałabym sobie i Wam życzyć w nadchodzącym roku, żeby świat, który nas otacza stał się trochę mniej okrutny i nieprzewidywalny, żeby ludzie byli bardziej życzliwi i uśmiechnięci a my, żebyśmy mogli z większym spokojem i nadzieją patrzeć w przyszłość.

więcej»
30Gru2015

Muffinki czy babeczki lubią chyba wszyscy. Przybyły do nas z USA lub Wielkiej Brytanii, gdzie są bardzo popularne. Mogą mieć różne dodatki słodkie jak czekolada, owocowe czy nawet wytrawne jak mięso, ser czy warzywa. W każdej wersji smakują wspaniale. Co ciekawe „angielskimi muffinami" nazywa się w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii smażone drożdżowe placuszki-bułeczki, podawane na gorąco z masłem.

 

Dzisiaj okazało się, że popularna forma „z dołkami" do wypieku muffinek może posłużyć do stworzenia ciekawego słodkiego deseru lub ciepłej kolacji. Ciasto francuskie uformowane w kształt koszyczka z gruszkowo-serowym nadzieniem posypane orzechami wyglądało prawie jak muffinki a smakowało wyśmienicie. Nadzienie podobnie jak w przypadku muffinek może być dowolne. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku bardzo soczystych owoców typu jagody, maliny czy truskawki trzeba na ciasto francuskie ułożyć nieco pokruszonych biszkoptów, które podczas pieczenia wchłoną sok.

 

Składniki na 15 „prawie muffinek"

1 paczka ciasta francuskiego

1 żółtko

5 gruszek

150g sera gorgonzola

10 orzechów włoskich

łyżka masła

więcej»

Do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja. Ostatnio tak jakoś się układało, że na weekend piekłam coś dobrego: ciacho, babeczki, ciasteczka. W ostatni weekend przed świętami miałam lenia. Nie chciało mi się nic upiec. Moje dzieci były oburzone. Jak to, nie ma deseru? W niedzielę ruszyło mnie sumienie i smutne buziaki dzieci. Zrobiłam czekoladowy kolorowy deser.

 

Proste składniki, 15 minut przygotowania, parę minut chłodzenia w lodówce, a mina dzieci – bezcenna. Polecam go każdej zapracowanej mamie.

 

Składniki:

250 ml śmietanki 30%

150g serka mascarpone

150g czekolady

łyżka cukru pudru

kolorowe czekoladowe drażetki

więcej»

Zakończenie czegoś, co przez ostatnie tygodnie było punktem odniesienia wszystkich działań - właśnie tak czuję się zwykle w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. To nie Sylwester jest dla mnie przełomowym dniem. Jest krótki, przecież składa się głównie z wieczoru i nocy wypełnionych dla jednych huczną zabawą dla innych podróżami w objęciach Morfeusza. Wbrew zatem powszechnemu pojęciu, nie jest to czas rozmyślań, refleksji i podsumowań. Co innego święta.

 

Nawet, jeśli przyjmujemy gości lub udajemy się w odwiedziny zawsze najdzie się czas na kubek gorącej herbaty lub kieliszek dobrego wina a taka chwila wytchnienia skłania do refleksji. Pierwszy dzień świąt kojarzy mi się z końcem. Nie jest to pojęcie negatywne. Po prostu wiele spraw się kończy by mogły zacząć się następne.

 

Do tej pory wszystko było „do świąt". Żebyśmy nie wiem jak się starali, kolejne rodzinne spotkania nie są równie efektowne niż Wigilia. 24 grudnia dzieciaki otwierają ostatnie małe niespodzianki kalendarza adwentowego. Wysprzątane mieszkanie lśni i dopóki kurz nie rozlezie się po kątach nie trzeba nic robić. Szaleństwo świątecznych zakupów, przygotowań kulinarnych też w zasadzie jest za nami. Zostało nam jedynie zjedzenie tego wszystkiego i gorące życzenia, aby tym razem poszło w inne części ciała niż biodra. Dla dzieci  i niektórych grzecznych dorosłych, podniecające oczekiwanie na wigilijnego gościa z białą brodą, zostało uwieńczone niecierpliwym rozpakowywaniem prezentów.

więcej»

 

Spędźcie je tak, jak lubicie: w dużym rodzinnym gronie lub tylko z najbliższymi, przy ogromnej żywej choince lub przy małej sztucznej, siedząc w domu przy suto zastawionym stole, lub w eleganckiej restauracji. Niech dla każdego z Was, ten czas będzie chwilą wytchnienia, odpoczynku i wzajemnej bliskości.

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony