Ostatnie komentarze

Babeczki w moim domu zjadane są znacznie szybciej niż ciasta, które trzeba kroić. Można niepostrzeżenie porwać taką babeczkę z talerza i zjeść ją po drodze do biurka. Z pewnością taki deser jest znacznie mniej kaloryczny niż taki zjedzony przy stoleMrugnięcie Pewnie dlatego ciasta takie jak kopiec kreta czy dzisiejszy leśny mech smakują nam bardziej w wersji mini. Poza tym czy takie małe zielone babeczki nie wyglądają wiosennie i uroczo?


Składniki:
ciasto
450 g świeżego szpinaku
180ml oleju
150g cukru
3 jajka
260g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
krem:
250ml 30% śmietanki
250g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka skórki z cytryny

więcej»

Śniadanie wielkanocne w Polsce to chyba jedyne znane mi śniadania które zaczynają się od zupy. Na nasz wielkanocny barszcz czerwony czekamy wszyscy cały rok, bo taki barszcz przez duże B z kiełbasą chrzanem jakiem i majerankiem przygotowuję tylko z okazji świąt. Może dlatego właśnie wydaje nam się taki wyjątkowy?


W tym roku postanowiłam wypróbować przepis na biały barszcz. Przygotowałam go kilka dni wcześniej, żeby rodzina mogła ocenić i docenić i wybrać, którą zupę woli na święta. Mimo, że biały barszcz wszystkim bardzo smakował na święta będzie tradycyjnie barszcz czerwony. Biały barszcz jednak na stałe zagości na naszym stole.


Składniki:
zakwas
500 ml wody przegotowanej
5 łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej
3 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
4 ząbki czosnku
łyżka majeranku
Do słoika wlej przegotowaną, letnią wodę. Dodaj mąkę, liście laurowe, ziarna ziela angielskiego, czosnek oraz majeranek. Wmieszaj i przykryj gazą. Odstaw w ciemne miejsce. Mieszaj 1-2 razy dziennie. Po 5 dniach zakwas powinien być dobry.

więcej»

Jednym z tradycyjnych świątecznych dań w naszym domu są galaretki. Przygotowuję zamiennie „nóżki" w galarecie z warzywami, galaretki bez mięsa z jajkiem i warzywami albo mięsne galaretki najczęściej z dodatkiem mięsa z indyka. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie mięsa z rosołu. Od paru miesięcy nie mam z tym zupełnie problemu, bo nasz nowy czworonożny psijaciel wprost uwielbia gotowane mięso. W tym roku więc jeśli będę chciała przygotować mięsne galaretki będzie musiała albo ugotować więcej mięsa, albo pies raz obejdzie się smakiem. Tylko czy można odmówić małemu głodomorowi? Mrugnięcie Moja rodzina galaretki zjada z sokiem z cytryny albo z niewielką ilością octu. Ja najbardziej lubię z chrzanem. A Wy z czym będziecie je jeść?


Składniki:
600g mięsa z udźca z indyka bez skóry i kości
3 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
kawałek pora
3 ziela angielskie
2 listki laurowe
3 ziarenka pieprzu
sól, pieprz
1 puszka groszku konserwowego
1 puszka kukurydzy konserwowej
3 łyżeczki żelatyny
natka pietruszki

więcej»


Mój barszcz przygotowuję z pieczonych buraków. Ma niepowtarzalny smak i piękny kolor. Przyznaję, ze co roku mam lekki stres przygotowując to danie. Tak jak wszyscy chcę, żeby potrawy na świątecznym stole były nie tylko smaczne ale i pięknie wyglądały. Zdarzyło mi się parę razy, że przygotowując codzienny barszcz mimo starań nie udało mi się uzyskać pięknego intensywnego koloru. Od tego czasu zawsze mam w zapasie mały słoiczek koncentratu z buraków, żeby w razie buraczanej porażki móc „dokolorować" barszcz.


Składniki:
1kg buraków
2l bulionu warzywnego
6 jajek
kawałek chrzanu w korzeniu
1kg dobrej kiełbasy
1 łyżeczka majeranku
1 łyżka oleju
1 ząbek czosnku
1 łyżka soku z cytryny

więcej»

Bardzo lubimy jajka i często je jadamy. Jednak tak się jakoś składa, że faszerowane jajka pojawiają się na naszym stole wyłącznie z jakiejś większej okazji i zawsze są obowiązkowym punktem naszego wielkanocnego menu. Co roku z niecierpliwością czekam na jajka faszerowane na ciepło, które podobnie jak czerwony barszcz z jajkami, chrzanem i kiełbasą podawane wyłącznie na Wielkanoc. Dziś propozycja jajek faszerowanych podawanych na zimno. Do farszu dodałam tuńczyka, dużo szczypiorku i ostrą papryczkę. Tak podane jajka będą z pewnością miłą odmianą na wielkanocnym stole.


Składniki:
4 jajka
100g tuńczyka w sosie własnym
pół świeżej papryki
100 kukurydzy konserwowej
4 łyżki posiekanego szczypiorku
papryczka chili
2 łyżeczki majonezu
1 łyżeczka musztardy
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony