Ostatnie komentarze

Pierwszy dzień wiosny w tym roku zupełnie nie był wiosenny. Lodowaty wiatr, deszcz na przemian ze śniegiem i błoto pod nogami. Przysłowiowego psa żal z domu wypędzić. Niestety rzeczywisty przyjaciel na czterech łapach żądał spacerów w tym przynajmniej jednego naprawdę długiego. Po powrocie jedyne o czym marzyłam to miska gorącej aromatycznej zupy. Na szczęście przygotowanie paprykowej zupy z parmezanem zajmuje tylko kilka chwil i można rozkoszować się przyjemnym ciepełkiem rozlewającym się po całym ciele. Ktoś kto wymyślił zupy był bardzo mądrym człowiekiem.


Przepis na to danie pochodzi z książki kulinarnej TM ale bez problemu przygotujecie je w zwykłym garnku. Podajcie ją z ziołowymi grzankami. Nam tak smakuje najbardziej.


Składniki:
150g żółtej papryki
150g czerwonej papryki
1 szalotka
100g startego parmezanu
1 łyżka masła
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
500ml bulionu warzywnego
2 łyżeczki wędzonej słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
50ml 30% śmietanki

więcej»

Uwielbiamy wszelkie kotlety, również te które tylko z wyglądu udają kotlety mielone w środku nie mają grama mięsa. Od bardzo dawna nie muszę ukrywać tego faktu przed dziećmi, które pokochały warzywne i „kaszowe" kotlety równie mocno jak ja. Czasem podaję je ze świeżą sałatką a czasem, tak jak tym razem, podaję je z gęstym warzywno-pomidorowym sosem. W obu wersjach możecie bez obaw pozwolić sobie na zjedzenie dokładki. Uwielbiam takie obiad do syta i bez wyrzutów sumienia. Jeśli zrobię więcej kotletów następnego dnia zjadamy je na zimno. Amatorów nigdy nie brakuje.


Składniki:
kotleciki:
100g suchej kaszy jaglanej
1 szalotka
2 ząbki czosnku
1 marchewka
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 jajko
2 łyżki parmezanu
1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
½ łyżeczki curry
1 łyżeczka masła
sól, pieprz
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
sos:
500ml passaty pomidorowej
1 żółta papryka
1 cebula
1 łyżeczka masła
2 ząbki czosnku
1/2 papryczki chili
1 łyżeczka oregano
garść czarnych oliwek

więcej»

Dziś propozycja specjalnie dla mnie, bo moje dzieci, chociaż bardzo lubią barszcz czerwony, akurat za wersją ukraińską nie przepadają. Jest to zup z grupy „pyszne ale nie rób więcej"Mrugnięcie. Tak więc zaraz po smażonym mięsie z rosołu oraz brukselce to danie, które mogę gotować dla siebie, kiedy moje dzieci są poza domem. Dla tych, którzy jeszcze nie poznali smaku tej wspaniałej zupy – barszcz ukraiński to zaprawiana zupa w której skład wchodzą buraki ziemniaki, cebula czosnek i kapusta a także grzyby i fasola. Na Ukrainie barszcz z fasolą nazywa się barszczem czernihowskim. Można go podać z kleksem śmietany i jogurtu. Ja zjadam bez takich dodatków za to ze słuszną ilością natki pietruszki.


Składniki (4 porcje)
2 duże buraki
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek selera
1 łodyga selera naciowego
4-5 ziemniaków
1 cebula
3 ząbki czosnku
200g ugotowanej białej fasoli
2 duże liście kapusty włoskiej
3 pomidory malinowe
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 łyżki soku z cytryny
4 suszone grzyby
2 liście laurowe
4 ziela angielskie
1,5l bulionu mięsnego
1 łyżka masła
sól i pieprz
śmietana
koperek albo pietruszka

więcej»

Kiedyś po przygotowaniu gołąbków została mi końcówka kapusty. Ponieważ nie lubię wyrzucać jedzenia przygotowałam małą porcję duszonej kapusty z pomidorami. Wyszła tak pyszna, że następnego dnia pobiegłam i kupiłam kolejną główkę kapusty aby ponownie przygotować to danie, tym razem z słusznej ilości. Duszona kapusta włoska z pomidorami, jest u mnie daniem kolacyjnym. Podaję je ze świeżym chrupiącym pieczywem. Jeśli przygotuję je na obiad wtedy najbardziej smakuje nam z młodymi ziemniakami z koperkiem. Wybierzcie swój ulubiony dodatek albo zajadajcie się kapustą prosto z garnka. Mój mąż właśnie tak lubi najbardziej.


Składniki:
1 kapusta włoska
1 cebula
2 ząbki czosnku
150g wędzonego boczku
250g kiełbasy
1l bulionu warzywnego
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 liść laurowy
2 ziela angielskie
sól, pieprz

więcej»

Babeczki w moim domu zjadane są znacznie szybciej niż ciasta, które trzeba kroić. Można niepostrzeżenie porwać taką babeczkę z talerza i zjeść ją po drodze do biurka. Z pewnością taki deser jest znacznie mniej kaloryczny niż taki zjedzony przy stoleMrugnięcie Pewnie dlatego ciasta takie jak kopiec kreta czy dzisiejszy leśny mech smakują nam bardziej w wersji mini. Poza tym czy takie małe zielone babeczki nie wyglądają wiosennie i uroczo?


Składniki:
ciasto
450 g świeżego szpinaku
180ml oleju
150g cukru
3 jajka
260g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
krem:
250ml 30% śmietanki
250g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka skórki z cytryny

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony