Ostatnie komentarze

Coraz częściej potrzebujemy czegoś co rozgrzej nas wewnętrznie. Teraz w zimnej połowie roku takie dania są szczególnie w cenie. Sycą i rozgrzewają szczególnie po weekendowym spacerze. Jesień i zima, to przecież doskonałe pory roku na aktywne spędzanie wolnego czasu. Zbędne kilogramy w tym czasie lubią się szczególnie ukrywać w „strategicznych" częściach naszego ciała. Najpierw niepostrzeżenie poluzowujemy pasek od spodni a potem pozostaje już tylko dres. Zatem od dzisiaj (jeśli jeszcze ktoś nie stosuje tej metody) najpierw na intensywny spacer a potem na pyszny rozgrzewający obiad. I miło i zdrowo! Polecam!


Składniki:
500g mięsa wołowego na gulasz
1 łyżka mąki
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki tymianku
1 szalotki
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
1 łyżka słodkiej papryki w proszku
750ml bulionu wołowego
2 łyżki oleju
4-5 ziarenek jałowca
2-3 ziarenka ziela angielskiego
2 listki laurowe
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka miodu
1 czerwona papryka
200g kukurydzy konserwowej
200g czerwonej fasoli konserwowej
50ml whisky
sól, pieprz

więcej»

Klopsiki lubią chyba wszystkie dzieci. To łatwe danie, zawsze bezpieczne i bardzo często je robię. Trochę więc mi się już przejadło. Dziś więc niewielka modyfikacja ulubionego przez dzieci dania. Niby klopsiki a jednak nie. Przy okazji podałam warzywa, które w postaci roladek smakują też zupełnie inaczej. Proponuję podać je z ryżem lub kaszą i jeśli młodsza część rodziny zaakceptuje ze świeżą sałatką. Moje dzieci zaakceptowały taki obiad bez grymaszenia. Polecam!


Składniki
500g mięsa mielonego
1 cebula
1 szalotka
3 ząbki czosnku
1 jajko
3-4 łyżki bułki tartej
2 duże cukinie
500ml passaty pomidorowej
kilka plasterków wędzonego boczku
150g startej mozzarelli
2-3 łyżki oleju
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
1 gałązka rozmarynu
sól pieprz

więcej»

Ciekawa jestem jakie potrawy goszczą na Waszych stołach w czasie świąt. Jesteście tradycjonalistami i przekazujecie sobie pożółkłe karteczki z przepisami na potrawy, które kochacie i robicie zawsze? Czy może eksperymentujecie i Wasz stół zastawiony jest niezwykłymi potrawami z całego świata? A może tak trochę i jedno i drugie? Tak, żeby było tradycyjnie z powiewem nowości?


U mnie raczej tradycyjnie, ale od jakiegoś czasu ze stołu znikają potrawy, które były zawsze bo to tradycja ale tak naprawdę to nikt za nimi nie przepadał. Tak pożegnaliśmy się ze smażonym karpiem i z zupą grzybową. Powitaliśmy za to sandacza i barszcz czerwony z uszkami lub pasztecikami.


Dziś proponuję odmienione pierogi. Tradycyjne bo bez mięsa ale inne bo z rybą a nie z kapustą i grzybami. Do przygotowania farszu wykorzystałam pieczonego w piecu łososia. Jeśli ktoś nie zaryzykuje przygotowania dania na święta, to może zatrzyma przepis na inną okazję. Gorąco polecam, bo są naprawdę pyszne.


Składniki:
ciasto:
500g mąki pszennej
4 łyżki oleju
250-300 ml wrzącej wody
szczypta soli
farsz:
300g pieczonego łososia
250g świeżego szpinaku
4-5 dużych suszonych pomidorów z oliwy
2 łyżki małych kaparów
1 szalotka
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka masła
sól, pieprz

więcej»

11 listopada to tradycyjnie dzień, kiedy w Polsce podawana jest gęś. Tradycja ta jest również żywa między innymi w Szwecji, Węgrzech, Słowacji, Austrii i Niemczech. Polska jest głównym producentem tego smacznego mięsa dlatego praktycznie we wszystkich wymienionych krajach spożywana jest polska gęsina. Mimo tego mięso to nie jest u nas popularne. Przypominamy sobie o nim tradycyjnie właśnie 11 listopada a potem na kolejny rok zapominamy. Dziś mimo, że 11 był już dawno chciałabym zaproponować na obiad gęsinę. Może ktoś się skusi i przygotuje na Boże Narodzenie? Można do niej dodać majeranek, tymianek, jałowiec, imbir i kminek a serwuje się przeważnie z jabłkami, żurawiną, suszonymi śliwkami, buraczkami i czerwoną kapustą. Ja udka gęsi marynowałam przez 12 godzin w marynacie z sosu sojowego z rozmarynem, tymiankiem i czosnkiem a na koniec posmarowałam konfiturą z moreli, żeby pięknie się zrumieniła. Nieskromnie przyznam, że danie wyszło doskonałe a zapach pieczonego mięsa powodował, że trudno było cierpliwie czekać na obiad.


Składniki:
4 udka z gęsi
2 łyżka oleju
2-3 łyżki konfitury morelowej
250ml bulionu drobiowego
5-6 suszonych moreli
marynata:
5 łyżek sosu sojowego
2 łyżki oliwy
3 ząbki czosnku
1 papryczka chili
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki miodu
1 łyżka posiekanego rozmarynu
1 łyżka posiekanego tymianku

więcej»

Już niedługo jesień szeleszcząca liśćmi zmieni się w lodowatą zimę. Jesień to moja ulubiona pora roku i pewnie dlatego jej owocowy ciepły zapach chciałabym zatrzymać na długo. Znalazłam na to doskonały bo również bardzo smaczny sposób. Upiekłam jabłkowo cynamonowe kostki, które pachną jesienią i smakują ciepło i domowo. Gorąco polecam wszystkim nawet tym, którzy jesieni nie lubią. Domowe ciasto to przecież smakowite zwieńczenie niedzielnego obiadu. Dodatkowo to pyszne ciasto doskonale wpisuje się również w klimat zbliżających się świąt. Może to dobra propozycja na bożonarodzeniowy stół? Oryginalny przepis pochodzi z instagrama #fitwafflekitchen.


Składniki (blaszka 20 na 20cm)
ciasto waniliowe:
2 jajka
300g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
200g cukru
300ml mleka
1 łyżeczka esencji waniliowej
100g roztopionego masła
ciasto cynamonowe
100g brązowego cukru
120g roztopionego masła
2 łyżki cynamonu

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony