Ostatnie komentarze

Curry z ciecierzycą, które ostatnio przygotowałam to doskonałe, sycące i aromatyczne danie. Ma jeszcze jedną zaletę: przygotowuje się je wyjątkowo szybko. W parę minut mamy na talerzu perfekcyjny i energetyczny i smakowity comfort food. Ciecierzyca zawiera całe mnóstwo cennych składników odżywczych, żelaza, magnezu, cynku, potasu, fosforu czy witamin z grupy B. Ciecierzyca jest źródłem błonnika pokarmowego, aminokwasów, przypominających te, zawarte w białku zwierzęcym oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sięgać po nią powinni zatem Ci, którzy postanowili wykluczyć mięso ze swojej diety.


Jeśli macie wystarczająco dużo czasu lub zaplanujecie przygotowanie dania odpowiednio wcześniej możecie sami ugotować ciecierzycę. Jeśli tak jak ja przygotowujecie danie w ostatniej chwili użyjcie ciecierzycy w puszki. Wody oczywiście nie wylewajcie. Z aquafaby przygotujcie błyskawiczny czekoladowy mus, bezy lub brownie.


Składniki:
1 puszka ciecierzcy
1 puszka mleczka kokosowego
kawałek imbiru
papryczka chili
2 ząbki czosnku
kawałek pora
2 łyżki oliwy
1 podłużna czerwona papryka
łyżeczka kuminu
1 łyżka żółtej pasty curry
łyżeczka słodkiej papryki w proszku
2 szczypty mielonej kolendry
sól, pieprz

więcej»

Wątróbka - jedni ją uwielbiają inni nie biorą do ust. Moja najbliższa rodzina należy do tej pierwszej grupy, ale nie podałabym jej na obiad podczas zjazdu rodzinnego. Do tej pory przygotowywałam ją tradycyjnie z majerankiem cebulą i jabłkami. Tym razem przygotowałam ją z lekką orientalną nutą, chociaż głównym składnikiem sosu było miodowe piwo. Moja rodzina oceniła, że danie według nowego przepisu jest znacznie lepsze. Chyba więc na dłużej zrezygnujemy z tradycyjnej wątróbki Uśmiech Swoją wątróbkę podajcie z ulubionymi dodatkami. U nas była to kasza bulgur. Polecam.


Składniki:
0,5 kg wątróbki indyczej
kawałek imbiru
papryczka chili
2 szalotka
300ml jasnego miodowego piwa
2 łyżki kokosowego mleka
1 łyżeczka masła
olej do smażenia
sól, pieprz

więcej»

Pieczoną białą kiełbasę podaję zazwyczaj podczas Wielkanocy. Ostatnio jednak w magazynach i programach telewizyjnych widziałam tyle dań z białą kiełbasą w roli głównej, że nabrałam ochoty na przygotowanie potrawy z biała kiełbasą. Zdecydowałam się upiec ją w piekarniku zgodnie z przepisem Jamie'go Olivera. Według oryginalnego przepisu biała kiełbasa pieczona jest z jabłkami, cebulą oraz plastrami pasternaku. Ponieważ nie przepadam za tym ostatnim dodałam do pieczenia kiełbasy pokrojoną w cieniutkie plasterki bulwę fenkułu.


Fenkuł nie jest popularnym warzywem chyba ze względu na dosyć intensywny anyżowy aromat i smak. Poddanie bulwy obróbce cieplnej redukuje ten efekt i zamiast mocnego smaku otrzymujemy delikatną anyżową nutę i słodycz chrupiącego warzywa. Jeśli nie lubicie anyżowego smaku upieczcie fenkuł, a może polubicie to bogate w kwas foliowy, witaminę A, wapń i potas warzywo.


Składniki (4 porcje)
8 białych kiełbasek
4 jabłka
2 czerwone cebule
1 nieduża bulwa fenkułu
1 łyżka płynnego miodu
3 gałązki rozmarynu
2 łyżki oliwy
1 łyżka octu winnego
sól, pieprz

więcej»

Jarmuż to zapomniane warzywo do zadań specjalnych. Zawiera najwięcej wapnia ze wszystkich warzyw, jednocześnie nie zawierając szczawianów. Jest więc cennym produktem w profilaktyce osteoporozy. Zawiera również znaczną ilość fosforu, żelaza. Jest również bogatym źródłem witaminy C.


Co roku jesienią przypominam sobie o jarmużu i przygotowuję z niego chipsy, dodaję do zup, makaronów i sałatek. W tym roku postawiłam na pesto. Trzeba użyć do niego jasnych młodych liści, bo te grubsze są twardsze i mają grubsze żyłki. Jarmużowe pesto ma piękny intensywny zielony kolor i naprawdę doskonały smak. Dziś dodałam je do pełnoziarnistego penne i podałam z pomidorkami cherry i serem feta.


Składniki (2 porcje)
100g penne
4 nieduże liście jarmużu
garść migdałów bez łupinek
3 łyżki parmezanu
100ml oliwy
150g sera feta
8-10 pomidorków cherry
3 łyżki płatków migdałowych

więcej»

Pęczotto i risotto to ostatnio moje ulubione dania. Risotto to danie, które wymaga zaangażowania i wyczucia. Jedna chochelka wywaru za dużo i zamiast risotto mamy rozgotowaną ryżową brejkę. Pod tym względem pęczotto jest łatwiejsze. Nie znam chyba nikogo komu udałoby się rozgotować pęczak Mrugnięcie


Zasada gotowania risotto i pęczaku jest w zasadzie taka sama. Gotujemy powoli dodając chochelka po chochelce gorący wywar aż otrzymamy wspaniałą kremową konsystencję. Ponieważ kasza i grzyby to dobrzy kumple dziś postanowiłam przygotować pęczotto z pieczarkami oraz szpinakiem. Zamiast tradycyjnego dla risotto parmezanu dodałam starty cheddar. Doskonale skomponował się z grzybami kaszą i szpinakiem.


Składniki (2 porcje)
120g pęczaku
1 szalotka
2 ząbki czosnku
0,5kg pieczarek
2 garście młodego szpinaku
4 łyżki startego cheddara
3 spore łyżki masła
2 łyżki pistacji
150ml białego wytrawnego wina
1,5l bulionu warzywnego

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony