Ostatnie komentarze

Korzystając z ostatnich chyba w tym roku białych szparagów przygotowałam aksamitne i aromatyczne risotto ze szparagami. Żeby było ciekawiej i bardziej kolorowo do ryżu dodałam szafran.


Szafran to najdroższa wagowo przyprawa. Nadaje potrawom żółto-pomarańczowy kolor. Nie przesadźcie z jego ilością bo danie będzie gorzkie. Szafran doskonale komponuje się z ryżem, warzywami i owocami morza, dlatego dodawany jest do dań typu pilaw, risotto lub paella.


Składniki (2 porcje):
150 g ryżu arborio
szczypta szafranu
1l bulionu szparagowego
pęczek białych szparagów
1 szalotka
1 ząbek czosnku
150ml białego wina wytrawnego
3 łyżki masła
3 łyżki parmezanu

więcej»

Z trudem uratowałam kawałek steka z tuńczyka, żeby zrobić zdjęcie potrawy do bloga. Gdybym się nie uparła, to prawdopodobnie mój mąż zjadłby go prosto z patelni, bo smażył i odkrajał i zjadał, smażył, odkrajał i zjadał. Prawdę mówiąc zupełnie mu się nie dziwię. Ryba była po prostu znakomita. Kiedy moje dzieci go zobaczyły oceniły, że to stek z brontozaura. Nazwa się przyjęła i do dziś tak nazywają każdy duży kawał mięsa.


Meksykańska pico de gallo, to po prostu pomidorowa salsa. Możecie do niej dodać kolendrę, miętę lub po prostu pietruszkę. Jest prosta w przygotowaniu, zawsze mam składniki w domu a jej smak i świeżość doskonale podkreślają smak ryby. Polecam ją również do steków, białego sera lub nachosów. Jest bardzo wszechstronna prawda?


Składniki:
stek z tuńczyka
sól, pieprz
2 łyżki oliwy
pico de gallo
3 dojrzałe pomidory
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżki drobno pokrojonej cebuli
1 ząbek czosnku
papryczka chili
2 łyżki oliwy
1 łyżka syropu klonowego
2 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz

więcej»

Połowa czerwca stała pod znakiem upałów rodem z południa Europy. W takie dni moja kuchnia zmienia się w warzywno-owocową, no chyba, że mój syn poprosi o pierogi albo rosół Mrugnięcie Pierogi w taki upał już robiłam, a dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na najbardziej letnią zupę jaką znam, czyli chłodnik. Tym razem zrobiłam go inaczej, nie był oparty warzywny oparty na jogurcie albo kefirze, ale owocowy. Arbuzowo-truskawkowy chłodnik jest lekki odświeżający a dodatek sera feta i cytrynowego pieprzu powoduje, że owocowy koktajl zmienia się ciekawą zupę.


Składniki:
1kg dojrzałego arbuza
0,5 kg truskawek
kilka listków bazylii greckiej
kilka listków mięty
3 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
100g sera feta
pieprz cytrynowy

więcej»

Ostatnio bardzo polubiłam risotto. kremowa konsystencja ryżu bardzo mi odpowiada. Początkowo neutralne w smaku danie daje również ogromne pole do popisu. Można zrobić je w wersji bezmięsnej z warzywami i parmezanem lub z mięsem lub na przykład z owocami morza i rybami. Do tej pory najbardziej smakowało mi risotto z zielonymi szparagami. Dziś chciałabym zaproponować risotto z botwinką. Jest lekko słodkie i ma piękny różowy kolor. Mój syn powiedział, że to dziewczyńskie risotto, ale zjadł i bardzo mu smakowało. Szczególnie upodobał sobie karmelizowane młode buraczki.


Pomysł na to danie pochodzi z internetowej książki kucharskiej Lidla.


Składniki:
200g ryżu do risotto
100ml białego wytrawnego wina
500ml bulionu warzywnego
2 łyżki masła
4 łyżki parmezanu
1 pęczek botwiny
1 łyżka miodu
4 łyżki płatków migdałowych
cytryna
1 szalotka
1 ząbek czosnku
sól, pieprz

więcej»

Człowiekowi jest wyjątkowo trudno dogodzić. Zimą jest za zimno i jeszcze pada śnieg, latem jest za gorąco, kiedy pada to za mokro i chcemy, żeby przestało, kiedy nie pada ludzie modlą się o deszcz. Może to wynika, że pogoda staje się coraz bardziej ekstremalna. Ciągle nie możemy zrozumieć, że sami przyczyniamy się do zmian klimatu. Musimy działać, żeby za kilkanaście lat nie nękały nas jeszcze większe upały, powodzie i klęski żywiołowe.


Dziś propozycja dania, które jak żadne inne pozwala przetrwać upały. No może poza lodami, ale te na obiad raczej się nie nadają. Co roku staram się przygotować nowe rodzaje chłodników. Robiłam już tradycyjny z botwinki, ogórkowy, rzodkiewkowy, z awokado i sałaty a także hiszpańskie gazpacho. Tym razem zrobiłam miętowy chłodnik z ogórkami małosolnymi. Nie przypuszczałam, że będzie taki pyszny. Chłodnik możecie podać z młodymi ziemniakami lub jajkiem ugotowanym na twardo. Ja zjadłam go po prostu ze świeżą bagietką.


Składniki (2 porcje):
300g jogurtu naturalnego
200g kefiru
4 ogórki małosolne
3 ogórki świeże
2 ząbki czosnku
2 garście świeżej mięty
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony