Ostatnie komentarze

Pad thai to zdecydowanie ulubione danie mojej córki. Najczęściej wybiera pad thaia z krewetkami, ale danie z tofu lub kurczakiem też jest akceptowane. Kwarantanna związana z korona wirusem spowodowała, że wizyta w restauracji stała się niemożliwa. Można oczywiście zamówić danie na wynos, ale to już nie jest to samo. Postanowiłyśmy z córką pokombinować i przygotować pad thaia we własnej kuchni. zadanie okazało się niezbyt skomplikowane. Dodatkowo dla mnie niezwykle przyjemne ponieważ po raz pierwszy w kuchni przejęła dowodzenie moja córka. Było miło a potem bardzo smacznie – spróbujcie sami przygotować Waszego pad thaia. Każdy składnik przygotujcie osobno, tak, żeby spokojnie skupić się na czynnościach i przygotować wszystko perfekcyjnie. Potem wystarczy tylko wymieszać składniki i podgrzać na dużej patelni albo w woku.


Składniki (4 porcje)
300g makaronu ryżowego lub pszennego
4 łyżki posiekanych prażonych orzeszków ziemnych
4 łyżki posiekanego szczypiorku
5 łyżek kiełków fasoli mung
1 łyżka masła
sos:
5 łyżek sosu rybnego
3 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka pasty z tamaryndowca
3 łyżki cukru
2 łyżki posiekanej papryczki chili

więcej»

Mistrzyniami świata w przygotowaniu obiadów, w których nie było mięsa były chyba nasze mamy i babcie. W czasach kiedy ilość mięsa była ściśle limitowana bo sprzedawana na kartki a dodatkowo zwykle go nie było, przygotowanie obiadu dla rodziny było niezłym wyzwaniem. Z tamtych czasów pamiętam kotlety jajeczne, kotlety z fasoli, kotleciki z ziemniaków czy kabaczki smażone a la schabowe. Dziś o mięso jest dużo łatwiej ale i tak często przygotowuję warzywne lub jajeczne kotlety. Podaję albo z sosem albo częściej (bo moje dzieci nie przepadają za sosami) tylko ze świeżą sałatką. Kotleciki są doskonałe na ciepło zaraz po usmażeniu jak i na zimno, jako nietypowy dodatek do pieczywa.


Dziś proponuję kotlety z ugotowanych wcześniej ziemniaków, ciecierzycy i szpinaku. Dodaję do nich przyrumienioną na maśle cebulę, czosnek i papryczkę chili. To danie jest również doskonałym sposobem na wykorzystanie ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia.


Składniki:
0,5kg ugotowanych ziemniaków
1 puszka ciecierzycy
150g świeżego szpinaku
1 cebula
1 ząbki czosnku
papryczka chili
łyżka masła
sól, pieprz
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia

więcej»

Ostatnio uświadomiłam sobie, że dawno nie robiłam risotto. Ponieważ rodzina domagała się mięsnego obiadu zrobiłam piękne słoneczne risotto z kurczakiem i warzywami. Wyszło naprawdę znakomicie. Było jednocześnie lekkie i sycące, mięsne i warzywne, w pełni zbilansowane kompletne danie. Podawajcie je zaraz po przygotowaniu z odrobiną parmezanu lub świeżych ziół. Pamiętajcie, że szafran nadaje daniu piękny kolor ale nie przesadźcie z jego ilością, bo risotto będzie miało gorzki smak.


Składniki (4 porcje):
300 g ryżu arborio
2 szczypty szafranu
1,5l bulionu
1 cukinia
1 papryka
500g mięsa z kurczaka
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
pół łyżeczki curry
1 szalotka
2 ząbki czosnku
2000ml białego wina wytrawnego
4 łyżki masła
3 łyżki parmezanu
1 łyżka oleju
sól, pieprz

więcej»

Zupa pieczarkowa zdecydowanie nie jest ulubioną potrawą moich dzieci. Ja ją bardzo lubię dlatego z uporem godnym lepszej sprawy staram się znaleźć taką wersję pieczarkowej, żeby smakowała i dzieciom i mnie. Tym razem chyba uczyniłam krok w dobrym kierunku, bo moja córka zaakceptowała nową wersję pieczarkowej. Jeszcze tylko mój syn kręci nosem, ale i do tego dojdę ... metodą prób i błędów. Oby tych pierwszych pozytywnych było istotnie więcej.


Składniki (4 porcje)
500g pieczarek
2 marchewki
1 pietruszka
¼ małego selera
1 cebula
2 ząbki czosnku
papryczka chili
2 łyżki masła
100g kaszy bulgur
200g drobnej białej fasolki (ugotowanej lub z puszki)
400ml mleczka kokosowego
3 gałązki tymianku
2 listki laurowe
1,5l bulionu warzywnego
sól, pieprz

więcej»
27Kwi2020

Od paru lat mięso nie jest podstawą naszej rodzinnej diety. Jemy mięso bo je lubimy ale często zastępują go warzywa, rośliny strączkowe. Lubimy też kasze, makarony i wszelkiego rodzaju placki, racuchy i pierogi. Dziś odświeżyłam stary przepis na wegetariańskiego stroganowa przygotowanego z kotletów sojowych à la schabowe. Zwykle kupuję kotlety firmy Sante. Mam do nich zaufanie, wstępna obróbka nie wymaga długotrwałego gotowania i wiem, że nie rozpadną się na przykład podczas duszenia. Nawet moje dzieci zjadły ze smakiem obiad, a syn nie mógł uwierzyć, że stroganow był przygotowany bez mięsa Mrugnięcie 


Składniki:
1 opakowanie kotletów sojowych à la schabowe Sante
1 cebula
2 ząbki czosnku
kawałek imbiru
papryczka chili
0,5l bulionu
100g kukurydzy z puszki
4 ogórki konserwowe
1 łyżka oliwy lub masła
2 łyżeczki musztardy
1 łyżeczka ketchupu
pół łyżeczki curry
pół łyżeczki słodkiej papryki w proszku
2 ziela angielskie
2 listki laurowe

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony