Ostatnie komentarze

Sezon na szparagi trwa niezwykle krótko. Najpiękniejsze i najświeższe można kupić na przełomie maja i czerwca, choć pierwsze pojawiają się w sklepach już pod koniec kwietnia. Szparagi są zdrowe, niskokaloryczne i przede wszystkim bardzo smaczne. Są bogatym źródłem witamin B, C, K, soli mineralnych, żelaza, potasu, fosforu, beta-karotenu, kwasu foliowego. Wspomagają koncentrację i pamięć, oczyszczają organizm pozytywnie działając na nerki i wątrobę.


Ja najbardziej lubię zielone ale i białe znajdują wielu swoich amatorów. Są doskonałym składnikiem sałatek i zup a młode i cienkie szparagi można jeść na surowo. Dziś propozycja połączenia zielonych szparagów z typowo wiosennymi warzywami ogórkiem i rzodkiewkami. Sałatka ta podana z delikatnym jogurtowym sosem może byś doskonałą lekkostrawną kolacją lub przekąską w upalny dzień.


Składniki (na dwie porcje):
dwie garście sałaty
2 ogórki gruntowe
4 rzodkiewki
10 zielonych szparagów
3 jajka
garść posiekanego szczypiorku
łyżeczka cukru,
łyżeczka soli

więcej»

Kiedy w lodówce mamy produkty pozornie do siebie nie pasujące, wtedy czasem warto zaryzykować. Nietypowe połączenia czasem dają zaskakujące efekty. Tak było tym razem. Do niedawna buraki i śledź były dla mnie produktami, którym razem nie było po drodze na jeden talerz.


Nadmiaru upieczonych buraków i inspiracja ze strony http://www.kobieta.pl/gotowanie zaowocowało bardzo smaczną kolacją. Sałatkę z buraków, śledzi, czerwonej fasoli i ogórków kiszonych można wymieszać od razu, dużo efektowniej wygląda jednak ułożona warstwami w przezroczystych szerokich naczyniach.


Składniki (dla dwóch osób):
Warstwa czerwona
3 buraki
pół puszki czerwonej fasoli
¼ czerwonej cebuli
pół dużego jabłka
sól, pieprz

więcej»

Niedługo Walentynki. Dzień dla jednych wyłącznie produktem komercyjnym, dla innych pretekst do odświeżenia relacji z ukochaną osobą. Czy wiecie jednak kim był święty Walenty, od którego pochodzi nazwa Dnia Zakochanych?


Lekarz a z powołania duchowny żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II. Cesarz zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie ponieważ bez rodzin byli podobno lepszymi legionistami. Zakaz ten złamał święty Walenty i udzielał ślubów. Wtrącony za to do więzienia, zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, która podobno pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Cesarz skazał więźnia na śmierć. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.


Nigdy nie byłam zainteresowana pluszowymi misiami z serduszkiem ale lubię ten dzień spędzić trochę bardziej romantycznie niż każdy inny. Od kiedy powiększyła się nasza rodzina zwykle przygotowujemy domową kolację przy świecach. Być może spodoba się Wam się moja propozycja walentynkowego menu. Dziś lekka sałatka z krewetkami na kolację, w następnym wpisie coś na słodko.


Składniki:
sałatka
400g dużych gotowanych krewetek
mix sałat
1 pomarańcza
1 grejpfrut
1 awokado
garść orzechów nerkowca

więcej»

Dzisiaj propozycja niezwykłej sałatki. W tym daniu każdy znajdzie coś dla siebie. Sałatka jest jednocześnie miękka i chrupiąca, soczysta i mączysta. Każdy kęs przynosi inny wyrazisty smak. Brzmi dziwnie? Spróbujcie a przekonacie się, że jest to możliwe.


Jedyna trudność, którą możecie napotkać podczas przygotowania sałatki to obranie granatu. Największym skarbem granatów są łatwo przyswajalne polifenole należące do przeciwutleniaczy. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. Dodatkowo dzięki dużej zawartości fitohormonów granat łagodzi objawy PMS i menopauzy. Granat uważany przez niektórych za afrodyzjak ma pestki ukryte pod twardą skórką i miedzy błonami. Owoc granatu rolujemy na desce lekko dociskając. Przekrajamy na pół i albo opukujemy drewnianą łyżką od strony skórki, żeby pestki wypadły albo wywijamy skórkę „na lewą stronę" i delikatnie wyjmujemy pestki.


Przepis na sałatkę znalazłam na stronie Lidla.


Składniki:
sałatka
250g zielonej soczewicy
2 łodygi selera naciowego
1 mała papryczka chili
1 pomarańcza
1 grejpfrut
1 granat
200g sera feta

więcej»

Boczniak w naturze rośnie na pniach drzew. Spotkać go można głównie w lasach na martwym drewnie gatunków drzew liściastych dosłownie na całym świecie, poza Antarktydą, choć jego pierwotną ojczyzną są Chiny.

 

Boczniaki to grzyby o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Dostarczają łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych. Wykryto w nich także obecność substancji obniżających poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Naukowcy japońscy wykazali, że ekstrakt z boczniaka, może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Badacze słowaccy natomiast wyizolowali z boczniaka  związek poprawiający odporność organizmu.

 

Do jedzenia najlepsze są młode grzyby. Starsze osobniki są łykowate. Czyszczenie grzybów należy ograniczyć do minimum ponieważ łatwo nasiąkają wodą. Boczniaki można smażyć, piec, są doskonałe jako dodatek do farszu do naleśników i pierogów.

 

Do tej pory boczniaki smażyłam na maśle i podawałam z czosnkiem i koperkiem. Po raz pierwszy decydowałam się na ich upieczenie. Z kilku składników powstała bardzo smaczna, zdecydowana w smaku sałatka.

 

Składniki (na dwie porcje):

250g boczniaków

100g świeżego młodego szpinaku

8 suszonych pomidorów

2 łyżki suszonego tymianku

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony