Ostatnie komentarze

Dzisiaj przepis na jedną z najszybszych i najpyszniejszych zup jakie ostatnio jadłam. Lekko kokosową ostrą zupę z warzywami i krewetkami podałam z pszennym makaronem chińskim, ale równie dobrze będzie smakować z ryżem. Dla koneserów azjatyckich smaków nieodzownym dodatkiem do tej zupy powinna być świeża kolendra. Dla tych, którzy za nią nie przepadają polecam posypać zupę posiekaną pietruszką albo szczypiorkiem. Smak będzie nieco inny ale też doskonały.


Składniki:
300g krewetek surowych bez pancerzyków
1 łodyga trawy cytrynowej
kawałek imbiru
1 szalotka
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
1l bulionu warzywnego
1 łyżeczka masła
400ml mleczka kokosowego
250g świeżego groszku cukrowego lub zielonej fasolki szparagowej
kolendra lub pietruszka
cytryna

więcej»

Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na lekki i niebywale smaczny obiad. Połączenie ryby i mojego ukochanego risotto było strzałem w dziesiątkę i otworzyło nowe możliwości w tworzeniu podobnych smakowitych połączeń. Bo przecież najtrudniej wpaść na dobry pomysł. Mój dzisiejszy pochodzi z książki kucharskiej Termomixa ale naprawdę nie musicie mieć tego urządzenia (choć polecam gorąco) bo przepis jest prosty i można przygotować go w tradycyjnych garnkach na tradycyjnej patelni. Polecam.


Składniki
4 porcje dorsza
pieprz cytrynowy
cytryna
2 łyżki parmezanu
pesto
50g rukoli
50g parmezanu
2 ząbki czosnku
50g pestek ze słonecznika
100ml oliwy z oliwek
szczypta soli

więcej»

Uwielbiam zupy rybne. Właściwie jest mi wszystko jedno czy jest ognista paprykowa i ostra jak piekło czy łagodna z koperkiem. Od zawsze jednak przy gotowaniu rybnej zupy słyszałam o legendarnej zupie rybnej o nazwie ucha, którą kiedyś w „zamierzchłych czasach ktoś tam jadł". Nie udało mi się do tej pory nigdzie spróbować oryginalnego dania, więc poszperałam w internetach i znalazłam kilka przepisów na tę zupę. Pokładałam je w jeden i przygotowałam swoją wersję rosyjskiej zupy ucha. Zupa ucha to po prostu zawiesista bogata zupa pełna białego mięsa słodkowodnych ryb oraz warzyw. Jej nazwa pochodzi od starorosyjskiego określenia jucha, oznaczającego wywar. Serwuje się ją z plasterkiem cytryny oraz z koperkiem lub pietruszką. Podobno do zupy tej dodaje się tradycyjnie kieliszek wódki. Ja tego nie zrobiłam, ale zupa i tak wyszła naprawdę smaczna.


Składniki:
wywar:
kawałki ryb, głowy, płetwy, ogony, pancerzyki krewetek
2 listki laurowe,
2 ziela angielskie
3 ziarenka pieprzu
1 łyżeczka soli
1 cebula
zupa
500g filetów z białej ryby bez skóry (u mnie sandacz i dorsz)
2 marchewki
1 pietruszka
kawałek selera
5 sporych ziemniaków
1 cebula
1 ząbek czosnku
pół papryczki chili
1 łyżeczka masła
sól, pieprz

więcej»

O nie tylko nie faszerowane pieczarki - jęczał dziś mój syn który zdecydowanie nie jest fanem grzybów - Już wczoraj musiałem jeść boczniaki. Kiedy zajrzał do piekarnika stwierdził, że dziś będzie jadł klopsiki, które właśnie się pieką. Potem kiedy okazało się, że to jedno danie – pieczarki faszerowane mielonym mięsem. Wszyscy z chęcią usiedliśmy do stołu i nieskromnie powiem, że obiad był pyszny.


Faszerowane pieczarki robiłam wielokrotnie, ale sama nie wiem dlaczego mięsem nadziałam je dopiero pierwszy ale na pewno nie ostatni raz. Ciekawe czy i Wam będą tak smakować jak nam. Pieczarki można podać jako danie obiadowe ale doskonale sprawdzą się również jako gorąca przekąska na karnawałowe spotkanie.


Składniki:
20 sporych pieczarek
farsz
500g mielonego mięsa
300g świeżego szpinaku
1 szalotka
2 ząbki czosnku
4 łyżki bułki tartej
3 łyżeczki masła
150g mozzarelli
sól, pieprz

więcej»

Placek po zbójnicku powinien być jeden duży podany ze słuszną ilością pysznego gulaszu. Ja postanowiłam zmienić nieco tę potrawę i przygotowałam własną wersję. Wynikało to pewnie z faktu, że mój syn zjadł jeden placek z mięsem „na spróbowanie" a pozostałe tradycyjnie pochłonął z cukrem pudrem. Pozostali członkowie rodziny pałaszowali placki z gulaszem. Powiem szczerze, że chyba wolę taką wersję. Łatwiej i szybciej się smaży, prościej nakłada a danie wygląda apetycznie. Ale kto co lubi. Wybierzcie własną wersję. Ja pozostanę przy swojej, do której szczerze zachęcam.


Składniki:
placki
1kg ziemniaków
pół cebuli
5 łyżek mąki
2 jajka
sól, pieprz
olej do smażenia
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Starte ziemniaki włóż na sitko i odciśnij. Płyn po odsączeniu ziemniaków odstaw na parę minut, odlej wodę a osadzony na dnie krochmal dodaj do startych ziemniaków. Cebulę zetrzyj na tarce. Dodaj cebulę, mąkę, jajka dodaj do ziemniaków. Wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Nakładaj łyżką na rozgrzany olej smaż na złoto z obu stron. Zdejmij z patelni na ręcznik papierowy, żeby placki odsączyć z tłuszczu.

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony