Ostatnie komentarze

Już od dawna obiecywałam sobie, że zrobię odwrócone ciasto z ananasem. Piękny ananas, którego udało mi się kupić przypomniał mi o obietnicy. Niewiele brakowało, a z ciasta byłyby przysłowiowe nici ponieważ ananas był tak słodki i pyszny, że ledwo opanowałam się, żeby całego nie zjeść na surowo.


Odwrócone ciasto jest niezwykłe. Chwilę po wyjęciu z piekarnika mocno pachnie karmelem i ananasem a na wierzchu jest cudowna chrupiąca karmelowa skorupka. Jeśli nie zjecie całego ciasta na raz i zostanie coś na następny dzień poznacie drugie oblicze odwróconego ciasta. Jest bardzo wilgotne, mocno ananasowe z karmelowym posmakiem, choć skorupka nie jest już taka chrupiąca. Przyznam, że nam ta druga wersja smakowała dużo bardziej.


Składniki (tortownica 24cm):
30g masła
100g brązowego cukru
1 świeży ananas
ciasto:
100g brązowego cukru
240g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody oczyszczonej
100g masła
2 jajka
125ml mleka
1 łyżeczka esencji waniliowej
pół łyżeczki esencji migdałowej
szczypta soli
3 łyżki płatków migdałowych

więcej»

Warstwowe desery dają mnóstwo możliwości. Można przygotować danie, które jednocześnie jest słodkie i kwaskowe, miękkie i chrupiące. No i wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Nie jest to bez znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że najpierw jemy oczami. W zależności od pory roku dodaję do nich różne owoce.


Dziś dostałam piękne dojrzałe persymony. Owoc kaki zwany również persymoną albo szaronem jest bogatym źródłem witamin A, C i błonnika. Jest zatem doskonałym składnikiem dań w okresie zimy, kiedy nasz organizm szczególnie potrzebuje witaminowego wsparcia. Dziś chrupiącym składnikiem w moim deserze były mocno migdałowe ciasteczka cantuccini, te włoskie specjały rodem z Toskanii są wyjątkowo chrupiące ponieważ piecze się je dwa razy. Moje dzieci je uwielbiają. Jeśli nie macie cantuccini użyjcie innych ciasteczek lub musli.


Składniki (4 porcje)
8 ciasteczke cantuccini
300g jogutru naturalnego
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
2 persymony
50ml soku z pomarańczy
owoc granatu
4 łyżki płatków migdałowych

więcej»

Sylwestrowy wieczór i noc to czas niezwykły. Każdy powinien spędzać go tak jak lubi. Jedni będą uczestniczyć w hucznych balach lub domówkach a inni postawią na maraton filmowy lub dobrą książkę. Wszystkich jednak łączy jedno: dobre jedzenie. Chyba większość z nas stara się na ten wieczór przygotować coś innego wyjątkowego i pysznego. W końcu taki dzień jest tylko raz w roku. Najlepsze są takie potrawy, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Przynajmniej część z nas popołudnie będzie spędzać zupełnie inaczej. Sylwestrowe jedzenie powinno mieć jeszcze jedną zaletę. Być takie na raz. Łapiemy w locie między jednym i drugim tańcem .No i dodatki – im mniej kremowe tym lepiej. „Malowniczy" kleksik z bitej śmietany, kremu lub sosu na wieczorowej kreacji nie jest tym o czym marzą uczestnicy zabawy.


Dlatego dziś proponuję małe słodkie co-nie-co. Czekoladowe maleństwa ze środkiem z masła orzechowego i kolorowymi dodatkami urzekająco wyglądają i są doskonałe. Pokochają je i mali i dorośli uczestnicy zabawy. Przygotujcie je dzień wcześniej, żeby czekolada miała szansę stężeć. Możecie użyć malutkich kolorowych papilotek lub silikonowych foremek do pralinek.


Składniki (30 pralinek)
400g czekolady deserowej
10 sporych łyżeczek masła orzechowego
2 łyżeczki cukru pudru
szczypta soli
70g białej czekolady
kolorowe cukrowe ozdoby

więcej»
21Gru2018

Zima kojarzy mi się z zapachem pierników, orzechami, czekoladą i żurawinami. Dziś proponuję deser, który doskonale wkomponuje się w te smaki. Będzie pięknie wyglądał jako deser po świątecznym obiedzie. Można go również przygotować zupełnie bez okazji. Jest on również dobrym sposobem na wykorzystanie pierniczków, które zostały po świętach, a na które już nikt nie może patrzeć. U nas takiej możliwości nie ma, bo raczej muszę bronić pierników, żeby choć kilka dotrwało do świąt.


Do tego deseru przygotowuję tapiokę kokosowo waniliową białą jak śnieg, ale jeśli lubicie, możecie przygotować czekoladową lub dodać do gotowania odrobinę cynamonu.


Składniki:
60g tapioki
400ml mleka kokosowego
200ml mleka (dowolnego)
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka esencji waniliowej
kilka pierniczków
kilka orzechów włoskich

więcej»

Jesień ma swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do obfitszego jedzenia. I jesiennego apetytu nie da się oszukać kawałkiem arbuza, czy miseczką truskawek. Na te świeże cudowności przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. A teraz jak małe misie możemy choć przez chwilę bezkarnie zajadać się troszkę mniej dietetycznymi łakociami.


Dziś proponuję cudownie cynamonowo-czekoladowe babeczki ze śliwkową niespodzianką w środku. Jeśli udekorujecie je polewą czekoladową i kawałkiem śliwki to nikt im się nie oprze. Jeśli chcecie je tylko dla siebie musicie je dobrze ukryć, choć możliwe, że zdradzi was cudowny zapach.


Składniki (12 babeczek)
300g mąki
3 łyżki kakao
150g masła
1 banan
170ml mleka
160g brązowego cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka esencji waniliowej
6 śliwek

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony