Jajecznica jest chyba jednym z najczęściej przygotowywanych dań na śniadanie. Każda jajecznica jest inna. Jedni wolą mocniej inni słabiej ściętą. Dodać można cebulę boczek, szynkę kiełbasę, grzyby, zioła szpinak itd. Długo można by wymieniać bo jej wariantów może być tyle ilu łakomczuchów, którzy ją jedzą. W moim domu najczęściej dla dzieci przygotowujemy jajecznicę z cebulą i szynką. Mąż lubi jajecznicę z kurkami a ja najbardziej z cebulą i pomidorami. Moja jajecznica musi być dwukolorowa. To znaczy mieszam żółtka dopiero wtedy kiedy białka się zetną. Do tego obowiązkowo musi być szczypiorek i świeża bułeczka z masłem. 


Składniki:
2 jajka
1 łyżeczka masła
pół małej cebuli
1 duży malinowy pomidor
2 łyżki posiekanego szczypiorku
sól, pieprz

więcej»

Poza sezonem letnim sałatki są u nas głównie daniem serwowanym na kolację. Takie lekkie dania bardzo lubi moja córka szczególnie po intensywnym treningu. Przygotowuję je na bazie różnych rodzajów sałat i dodaję na zmianę fetę, mozzarellę, tuńczyka lub jajka. Tym razem zrobiłam sałatkę ze szpinakiem, owocami i serem z niebieską pleśnią. Prażone na suchej patelni orzechy nerkowca były do niej doskonałym dodatkiem.


Składniki:
4 garście świeżego szpinaku
4 garście różnych owoców: maliny borówki, porzeczki
200g sera pleśniowego
2 garście orzechów nerkowca
pół czerwonej cebuli
sos:
3 łyżki soku z cytryny
2 łyżki syropu klonowego
3 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki posiekanej mięty
papryczka chili

więcej»

Bardzo lubimy jajka i często je jadamy. Jednak tak się jakoś składa, że faszerowane jajka pojawiają się na naszym stole wyłącznie z jakiejś większej okazji i zawsze są obowiązkowym punktem naszego wielkanocnego menu. Co roku z niecierpliwością czekam na jajka faszerowane na ciepło, które podobnie jak czerwony barszcz z jajkami, chrzanem i kiełbasą podawane wyłącznie na Wielkanoc. Dziś propozycja jajek faszerowanych podawanych na zimno. Do farszu dodałam tuńczyka, dużo szczypiorku i ostrą papryczkę. Tak podane jajka będą z pewnością miłą odmianą na wielkanocnym stole.


Składniki:
4 jajka
100g tuńczyka w sosie własnym
pół świeżej papryki
100 kukurydzy konserwowej
4 łyżki posiekanego szczypiorku
papryczka chili
2 łyżeczki majonezu
1 łyżeczka musztardy
sól, pieprz

więcej»

Tapioka to kasza z manioku. Mój syn powiedział, że sucha tapioka wygląda jak kuleczki styropianu. Jest lekkostrawna i pożywna, nie zawiera glutenu i jest hipoalergiczna. Poleca się ją osobom z celiakią, chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także w prewencji cukrzycy typu 2.


Pudding z tapioka to zdecydowanie jeden z ulubionych deserów mojej rodziny. Przed tapioką są chyba tylko lody. Robiłam już różne wersje deseru waniliową, kokosową, czekoladową i z owocami. Tym razem korzystając z cytrusowego sezonu zrobiłam pomarańczowo cytrynowy pudding z tapioki. Była pyszna i wyglądała naprawdę smakowicie.


Składniki:
400ml mleczka kokosowego
200ml mleka krowiego
60g tapioki
2 łyżki cukru
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
1 łyżka soku z cytryny
150g 3 pomarańcze

więcej»

Dawno nie robiłam risotto. Dawno to znaczy już chyba miesiąc Mrugnięcie Impulsem do przygotowania aromatycznego pysznego grzybowego risotto była truflowa oliwa, którą ze służbowego wyjazdu przywiózł mi mój mąż. Oliwa pochodzi z Toskanii w Włoszech. Podobno w regionie tym zbiera się najlepsze białe i czarne trufle. Polecam ten dodatek, która nadaje się jako ostatni szlif dla klasycznych dań. Bardzo ją lubimy ze świeżym pieczywem i odrobiną soli. Doskonale smakuje z kieliszkiem ulubionego wina. Ja użyłam jej do wykończenia grzybowego risotto. Polecam!


Składniki
200g ryżu arborio
2 szalotki
2 ząbki czosnku
3-4 suszone prawdziwki
500g małych pieczarek
1,5l bulionu warzywnego
200ml białego wytrawnego wina
4 duże łyżki masła
3 łyżki parmezanu
natka pietruszki
oliwa rtuflowa

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony