Ostatnie komentarze
18Wrz2015
godz. - 09:59

Kasza jaglana – złote bogactwo

Share

Kasza jaglana to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Oprócz wielu wartości odżywczych ma jeszcze jedną niezwykle istotną z kulinarnego punktu widzenia: świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi.

 

Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Niewiele osób wie, że jest naturalnym lekiem na katar ponieważ ma właściwości antywirusowe i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Dzięki zawartości witaminy E i lecytyny polecana jest uczniom, studentom i osobom intensywnie pracującym umysłowo pozytywnie wpływając na pamięć i koncentrację. Po kaszę jaglaną bogatą w krzemionkę powinny sięgnąć również kobiety dbające o wygląd włosów, skóry, paznokci. Kasza zapobiega odwapnianiu kości a zatem powinna być stosowana w profilaktyce osteoporozy.

 

Współczesna kuchnia stawia na szybkość i wygodę, którą osobiście bardzo cenię. Jeśli jednak chodzi o gotowanie kaszy jaglanej zdecydowanie korzystam z znacznie dłuższego sposobu mojej mamy i babci. Próbowałam gotować kaszę jaglaną w torebkach, ale przyznam, że niezależnie od czasu gotowania ma ona konsystencję papki, za którą nie przepadam.

 

Dziś kilka wskazówek, jak ugotować kaszę jaglaną „na sypko".

 

Składniki:

240g kaszy jaglanej

600ml wody

pół łyżeczki soli

łyżeczka masła

Kaszę jaglaną gotujemy w garnku z grubym dnem zawsze w proporcji 1:2.  Kaszę wsypujemy na sitko i płuczemy najpierw zimną wodą, a potem przelewamy wrzątkiem. Dzięki temu pozbywamy się zanieczyszczeń oraz gorzkiego smaku kaszy. Wodę gotujemy z dodatkiem soli i masła. Do gotującej wody wsypujemy przepłukaną kaszę. Gotujemy do wyparowania płynu około 18 minut pod przykryciem i bez mieszania. Kiedy płyn wyparuje zdejmujemy garnek z kuchni, owijamy w ręcznik lub koc i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce, żeby kasza „doszła".

 

Tak przygotowaną kaszę możemy wykorzystać jako dodatek do mięs, warzyw, podać na słodko z owocami i orzechami lub potraktować jako składnik bardziej wymyślnych dań.

 

Smacznego!

Komentarze (0)
dodaj komentarz+
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony