Wszystkie dzieci lubią placuszki, ale jakby chcieć przygotowywać je dzieciom częściej obawiam się, że zaczęłyby przypominać je z wyglądu. Na szczęście moim dzieciom do nadwagi naprawdę daleko, ale niezależnie od tego dbać o dietę młodych ludzi trzeba. Dzisiaj więc przepis na „odchudzone" placuszki. Na szczęście również nie mam problemu z owocami i warzywami bo lubią wszystkie. Ale dla innych rodziców placuszki mogą być doskonałym sposobem na przemycenie w diecie zdrowych witamin.


Przepis na te placuszki znalazłam na stronie www.wegepedia.pl i od razu przypadł mi do gustu ze względu na łatwość i szybkość przygotowania, a także ich smakowity wygląd.


Składniki:
200g mąki pełnoziarnistej
półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki brązowego cukru
płaska łyżeczka cynamonu
300ml mleka roślinnego
dodatkowo:
100g jagód
30ml wody
3 daktyle

więcej»
16Sie2017

Przepis na kotlety z cukinii znaleziony na stronie www.gotujzcukiereczkiem.pl przypadł mi do serca od razu z trzech powodów. Po pierwsze cukinia jest zdecydowanie moim ulubionym warzywem. Po drugie wszelkiego rodzaju placuszki i kotleciki są z kolei ukochanymi daniami moich dzieci. Po trzecie dania takie przygotowuje się niezwykle prosto szybko i zawsze się udają. Nie wolno tylko podczas smażenia zalogować się na stronie Fb bo to może skończyć się zamawianiem pizzy na obiad Mrugnięcie


Kotleciki są leciutkie, a delikatny smak cukinii został zaostrzony przez ser feta. Uzupełnieniem mogą być wasze ulubione zioła. U mnie w kuchni zawsze gości bazylia, koperek, mięta, rozmaryn i tymianek. Tym razem wybrałam zgodnie z przepisem koperek a od siebie dodałam odrobinę tymianku.


Składniki:
400g cukinii
1 jajko
150g sera feta
110g bułki tartej (+ 4 łyżki do panierowania)
2 łyżki posiekanego koperku
1 łyżka tymianku
sól, pieprz

więcej»

Podczas wakacji najbardziej nie lubię pakowania i rozpakowywania. Nawet po najbardziej udanym wyjeździe zawsze humor psuje mi malownicza sterta bagaży na środku mieszkania. Ubrania, które natychmiast trzeba uprać, zabawki na plażę, które nawet oczyszczone sypią piaskiem przez najbliższy rok, buty, które trzeba dosuszyć, bo fale były ostatnio bezlitosne i całe mnóstwo drobiazgów i najważniejszych na świecie pamiątek z wakacji, które koniecznie trzeba było przywieźć do domu. Rodzice małych kolekcjonerów wszystkiego, wiedzą o czym mówię: siedemnasta bardzo piękna szyszka, 100 nietypowych kamieni, deska, która była kiedyś korsarskim statkiem i 15 patyków, z których każdy ma inną moc. Najgorsze z tego jest to, że przynajmniej część z tych rzeczy za jakiś czas trzeba będzie znowu zapakować ...


Powrót z wakacji staramy się zwykle połączyć ze zwiedzaniem. W związku z tym podróż kończymy zwykle wieczorem. W domu czeka pusta lodówka a dzieci tuż za progiem domu zadają sakramentalne pytanie: „Mamo, a co będzie na kolację?". Dzieci mają perfekcyjne wyczucie czasu Mrugnięcie


Dziś propozycja ratująca nerwy gospodyni domowej. Trzeba je poprzedzić niewielkimi zakupami, ale składniki znajdziecie w każdym osiedlowym sklepiku. Jest to trochę bardziej wyrafinowana wersja grzanek, które robiliśmy z rodzeństwem na szybką kolację w moim rodzinnym domu. 10 minut przygotowań, 20 minut w piekarniku (podczas których zdążycie wstawić pranie) i kolacja gotowa.


Składniki:
1 opakowanie schłodzonego ciasta francuskiego
6 plastrów szynki
6 plastrów sera żółtego
6 jajek
2 łyżki czarnuszki

więcej»

Są takie miejsca w Polsce i na świecie, które człowiek powinien choć raz w życiu obejrzeć. Część z nich, nad czym ubolewamy, ze względów bezpieczeństwa, jest w obecnej sytuacji raczej niedostępna. Na szczęście przynajmniej niektóre możemy dzieciom pokazać. Jednym z takich miejsc w Polsce jest Zamek w Malborku.


Ten największy na świecie pod względem powierzchni zamek położony na brzegu rzeki Nogat robi imponujące wrażenie. Wznoszony etapami od 1280 roku przechodził z rąk niemieckich w polskie kilka razy. Ostatecznie po zniszczeniach dokonanych w 1945 roku przez Armię Czerwoną został zrekonstruowany, uznany za pomnik historii i w 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Ogromna, ale interesująca różnorodnością form architektonicznych, ceglana budowla intryguje i zachęca do zwiedzania. Zespół zamkowy obejmuje: przedzamcze, czyli Zamek Niski z Karwanem, w którym przechowywano sprzęt taborowy, działa i amunicję, Kaplicą Świętego Wawrzyńca i zabudowaniami gospodarczymi, reprezentacyjny Zamek Średni pełniący rolę politycznego centrum władzy, w którym znajdują się między innymi z Kaplica Św. Bartłomieja, Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, oraz klasztor rycerzy zakonnych zwany Zamkiem Wysokim.


Zwiedzanie zamku trwa 3,5 godziny i odbywa się pod opieką doświadczonego przewodnika lub za dodatkową opłatą z audioprzewodnikiem. Przyznam, że nie znam żadnego dziecka, nawet najbardziej zainteresowanego zwiedzaniem średniowiecznych zamków, które cierpliwie dreptałoby z rodzicami i przewodnikiem słuchając o szczegółach historycznych i architektonicznych tej wspaniałej budowli.

więcej»

W Górach Sowich byliśmy w tym roku po raz pierwszy. Dość późno zabraliśmy się za poszukiwania bazy noclegowej i okazało się, że w wakacyjny weekend o wolny pokój nie jest tak łatwo. Mogliśmy co prawda wynająć kilka z nich ale z perspektywą uczestniczenia w imprezach wieczorno-nocnych, co jak wiadomo, jest uciążliwe. Szczególnie, jeśli nasze uczestnictwo ogranicza się do słuchania imprezowych odgłosów zza ściany.


Dobrze się jednak stało, ponieważ trafiliśmy do agroturystyki Mała Sowa w Rzeczce. I to był strzał w dziesiątkę. Spędziliśmy aktywne trzy dni korzystając z okolicznych atrakcji w malowniczej scenerii Gór Sowich i odpoczywając w przyjaznym i czystym pensjonacie. Już pierwsze wrażenie jest doskonałe wyróżniając pensjonat dbałością o czystość i atrakcyjność otoczenia. Wypielęgnowane trawniki, różnorodna roślinność, duża wiata grillowa, miejsce na ognisko, niewielki plac zabaw dla dzieci a przede wszystkim spokój, którego zawsze brakuje nam w innych górskich pensjonatach.


Pokoje są duże z wystarczającą ilością miejsca na odzież i bagaże zaaranżowane z dużą dbałością o szczegóły. Drobiazgi w postaci starych zegarów, radia, ogromnych łóżek, drewnianych babcinych kredensów stwarzają bardzo miłe i przytulne wrażenie.

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony