Kiedy zapytamy współczesne dzieci skąd są jajka lub mięso odpowiedzą, że ze sklepu. Dobrze jeśli nie pomyślą że mleko pochodzi od fioletowej krowy. Szczęśliwi są Ci, którzy maja rodziny na prawdziwej wsi i mogą swoim dzieciom pokazać krowę na pastwisku, świnkę w chlewiku i grzebiące kury. Niestety takie wsie należą już do rzadkości.

 

Dlatego trzeba doceniać miejsca w których zatrzymał się czas , w których zobaczyć można przeszłość w otoczeniu jak najbardziej realnym. Jednym z takich miejsc jest Wielkopolski Park Etnograficzny (zwany potocznie skansenem) w Dziekanowicach. Budynki tu ustawione w większości są oryginalne i zostały pozyskane w wielu wsiach wielkopolski, rozebrane, zabezpieczone i ponownie złożone na nowym miejscu. Dzięki temu powstała wieś, w której jest wszystko, czego do szczęścia potrzebuje mieszkaniec. Są tam domy w różnych konstrukcjach architektonicznych wraz z budynkami gospodarczymi, kościół, plebania, kuźnia a nawet gospoda.

 

Zaskakuje dbałość o szczegóły i zachowanie charakteru miejsca. Wnętrza ozdobione są ludowymi malowidłami, meble skrzypią ze starości, wyposażenie kuchenne sprawia wrażenie, że ktoś dopiero skończył coś gotować. Żeby wieś wydawała się jeszcze bardziej rzeczywista za domami znajdują się pasieka, pola, zagony kapusty, sad. Spacerując po parku miałam chwilami wrażenie, że zaraz z którejś z chałup wyjdą Kargul z Pawlakiem i zaczną rozbijać garnki z płotu i obcinać rękawy koszul suszących się opodal.

więcej»

Są takie połączenia, które sprawdzają się zawsze. Są takie potrawy, które ratują nas, kiedy pojawiają się niespodziewani goście. Takim deserem, który udaje się zawsze, nie wymaga wielu wyszukanych składników i można robić jego wariacje w zależności od dostępności owoców jest czekoladowy mus z owocami. Dziś zrobiłam go z malinami.

 

Składniki (dwie porcje):

150g malin

1 łyżeczka cukru pudru

100g serka mascarpone

więcej»

Niektórzy ludzie nie powinni mieć dzieci. Wiadomo o tym nie od dziś. Cóż z tego, kiedy przewrotny los, takie właśnie pary obdarza potomstwem łatwo i niefrasobliwie. W takich rodzinach chyba tylko od wielkiej determinacji młodego człowieka zależy, czy wyjdzie na ludzi. Właśnie taką niezwykłą wolę walki, okraszoną ponadprzeciętną inteligencją, ma tytułowa Matylda w książce Roald Dahl. Książka została wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci w 1988 roku i zupełnie nie wiem dlaczego padła w moje ręce dopiero teraz. No, ale lepiej późno niż wcale.

W domu głupich nieuczciwych i nastawionych konsumpcyjnie rodziców rośnie prawdziwy klejnot. Wrażliwa, mądra, dziewczynka nie znajdując wsparcia w najbliższych jej osobach sama uczy się czytać i wykonywać skomplikowane zadania matematyczne. Odkrywa również jak smakuje zemsta. Pod życzliwym okiem bibliotekarki dziewczynka zgłębia literaturę zaczynając od dziecięcej skończywszy na klasyce Dickensa czy Hemingwaya. Trafia w końcu do szkoły, w której napotyka dwie skrajnie różne osobowości: przemiłą nauczycielkę Winię Miodek oraz despotyczną i okrutną dyrektorkę Agatę Pałkę. Matylda wykorzystuje swoją inteligencję oraz niezwykłe zdolności także i tutaj karząc niegodziwych dorosłych. „Matylda" to książka dla wszystkich. Pogodna i uśmiechnięta lektura idealna na wakacyjne popołudnie dla dzieci a jej wartość docenią również mądrzy rodzice. Książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy decydują się na powiększenie rodziny, a także tych, którzy uważają, że bycie dorosłym daje im prawo do traktowania dzieci z wyższością. Uczy, że mali ludzie, mają swoją inteligencję, pomysły i determinację w ich realizacji, o którą my dorośli ich nie podejrzewamy. Bo cóż może rozumieć małe dziecko...

więcej»

Bób jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Jego ziarna znajdowano w wykopaliskach Troi, epoki brązu i średniowiecza. Był niezastąpionym pokarmem biedaków– pożywnym i tanim, a łatwym do przechowywania. Dziś bób powszechnie jada się w Chinach, gdzie uprawiany jest od 5000 lat, a ponad połowa światowych upraw znajduje się na chińskich polach.

Bób jest bardzo wartościowym produktem dla wegetarian z racji wysokiej zawartości białka, błonnika oraz witamin: B1, B2, PP, C i prowitaminy A.

Niewiele osób wie, że w Egipcie składano go w ofierze zmarłym, bo uznawano był za symbol śmierci a także ofiarowywano parze młodej z życzeniami dochowania się męskiego potomka.

My najczęściej jadamy bób po prostu ugotowany w lekko osolonej wodzie. Dziś dodałam go do sałatki. Smakował świetnie w towarzystwie suszonych pomidorów i świeżego ogórka.

więcej»

Wszyscy czasem zastanawiamy się jak będzie wyglądał świat w przyszłości, czym Ziemia nas zaskoczy i czy my zrobimy coś dla niej czy przeciwko niej.

Przyszłość ludzi z filmu „Interstellar" w reżyserii Christophera Nolana skupiona jest na przeżyciu. Błędy popełnione przez ludzi spowodowały długotrwałą suszę a w konsekwencji głód a głównym zadaniem społeczności mieszkającej na Ziemi jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości pożywienia. Grupa naukowców pod kierownictwem profesora Branda (Michael Caine) wykorzystując tunel czasoprzestrzenny w okolicach Saturna organizuje podróże międzygalaktyczne i szuka świata, który mógłby posłużyć ocalałym ludziom za drugi dom. Były pilot NASA zajmujący się obecnie farmą, samotny ojciec dwójki dzieci Cooper (Matthew McConaughey) trafia do ośrodka naukowego profesora. Tam podejmuje trudną decyzję o wieloletniej rozłące z dziećmi i uczestnictwie w kluczowej dla dalszych losów ludzkości wyprawie statkiem kosmicznym Endurance. Towarzyszy mu córka profesora Branda, Amelia (Anne Hathaway), oraz dwaj naukowcy, Doyle (Wes Bentley) i Romilly (David Gyasi).

Przeczytałam wiele skrajnych opinii na temat tego filmu. W większości były pozytywne, ale znalazłam również kilka skrajnie negatywnych. Film był wielokrotnie nominowany i zdobył Oskara za najlepsze efekty specjalne, sześć nagród Saturna między innymi za muzykę scenariusz, scenografię i najlepszy film sci-fi. Obejrzałam go więc, żeby wyrobić sobie własne zdanie. W mojej opinii film przede wszystkim zaskakuje i to na wielu płaszczyznach. Mimo niezwykłej tematyki efekty specjalne choć spektakularne nie zdominowały filmu ale podkreśliły jego atrakcyjność.

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony