Wiem, że jest wiosna i lato kiedy na straganach zaczynają się pysznić piękne zielone główki młodej kapusty. Nam najlepiej smakuje duszona z koperkiem i boczkiem, albo w postaci surówki z marchewką, cebulką i koperkiem. Dzisiaj placki z młodej kapusty. Do danie to ukłon w kierunku wegetarian, ale to danie bardzo łatwo można zmienić w obiad dla wielbicieli mięsa. Wystarczy zrobić do nich mięsny sos i potraktować je jako nieco egzotyczną odmianę placków po cygańsku. U nas placuszki z młodej kapusty pojawiły się na stole w towarzystwie sosu grzybowego na ciepło. Można do nich zrobić również zimny jogurtowy sos czosnkowy lub koperkowy. Wybierzcie sami swoją ulubioną wersję.


Składniki:
¼ młodej kapusty
2 jajka
3 łyżki śmietany
5 łyżek mąki
garść koperku
100g żółtego sera
sól, pieprz

więcej»

Letnie wakacyjne weekendowe popołudnie. Hamak lub leżaczek, senne lenistwo i dobra książka. Rzadko zdarzają mi się takie chwile. Przydałaby się do tego dobra herbata i jakiś lekki, słodki deser.


Krucha cieniutka tarta z śmietankowym kremem i owocami to doskonała propozycja takiego wakacyjnego deseru. Do kremu dodaj skórkę i sok lub aromat cytrynowy a rodzina będzie zastanawiać się, co zmieniłaś w deserze, że jest taki ... wyjątkowy. Truskawki i borówki pięknie ze sobą kontrastują a świeże listki mięty dopełniają obrazu i dobrze komponują się ze smakiem ciasta. Jeśli macie już dość truskawek użyjcie innych owoców. Świetne będą maliny, które właśnie rozpoczynają podbój stoisk z owocami.


Składniki:
200g borówek amerykańskich
400g truskawek
ciasto:
250g mąki
4 łyżki cukru pudru
szczypta soli
2 żółtka
120g masła

więcej»

Wakacje -zasłużony czas odpoczynku i choć wszyscy pewnie bardzo byśmy chcieli, to nie zawsze możemy wyjechać z dziećmi na całe dwa miesiące. Są jednak weekendy i zwykle mimo nawału pracy możemy sobie pozwolić na choćby jeden dzień wolnego.


Okazuje się, że wystarczy trochę się rozejrzeć i można znaleźć atrakcje za przysłowiową miedzą. Dziś chciałabym zaproponować Wam jednodniową wycieczkę w odległości około godziny jazdy samochodem od Warszawy. Będzie trochę historii, trochę zwiedzania, trochę natury i trochę zabawy. Każdy znajdzie coś dla siebie.


W ramach projektu dla rozwoju regionu łódzkiego powstała Tomaszowska Okrąglica. W skład jej wchodzą Groty Nagórzyckie, Niebieskie Źródła oraz Skansen Rzeki Pilicy. Warto odwiedzić wszystkie trzy atrakcje.


Groty Nagórzyckie są pozostałością po podziemnej kopalni piasku działającej tu od XVIII do początku XX wieku. Składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych podczas wydobywania piasku. Po tragicznym wypadku, w którym po zawaleniu się jednej z komór zginął mieszkaniec Nagórzyc, władze carskie wydały zakaz eksploatacji wyrobiska. Przez lata obiekt niszczał będąc głownie miejscem spotkań wagarowiczów. Obecnie w Grotach została utworzona porządnie zabezpieczona trasa turystyczna. Zwiedzaliśmy ją w towarzystwie bardzo miłej Pani przewodnik, która swoją opowieść kierowała głównie do najmłodszych zwiedzających. Dowiedzieliśmy się o sposobach wydobycia piasku, sposobach zabezpieczeń kopalni. Wysłuchaliśmy legendy o diable nagórzyckim, o Zbóju Madeju i jego łożu. Wypatrywaliśmy krasnali, którzy w Grotach zapalają światła a na koniec szukaliśmy czerwonej czapeczki zagubionej przez jednego ze skrzatów. Moje dzieci były zachwycone. Wybierając się do Grot Nagórzyskich pamiętajcie o zabraniu ciepłych bluz ponieważ temperatura wewnątrz wynosi około 10 stopni.

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony