Ostatnie komentarze
31Sie2016
godz. - 17:05

Skamieniałe Miasto

Share

O istnieniu niektórych niezwykłych miejsc mamy szansę dowiedzieć się dopiero, kiedy przypadkiem znajdziemy się w okolicy. W taki właśnie sposób, odwiedzając córkę przebywającą na wakacyjnym obozie, trafiliśmy do Rezerwatu Skamieniałe Miasto.


To zadziwiające skupisko tworów geologicznych znajduje się w pobliżu Ciężkowic w okolicach Tarnowa a rozciąga od Doliny rzeki Białej do szczytu wzgórza Skała. Piękno tego zakątka aż do XIX wieku znane było wyłącznie okolicznym mieszkańcom. Rezerwat przyrody został utworzony w latach 70tych ubiegłego wieku. Uratowano w ten sposób to unikatowe miejsce zarówno przed zniszczeniem przez turystów, chcących za wszelką cenę pozostawić tu swój wątpliwy ślad, jak i przed rozgrabieniem kamienia do celów przemysłowych. Obecnie Rezerwat Skamieniałe miasto jest coraz popularniejszym miejscem wycieczek. Żeby ułatwić turystom dostęp do niego zmodernizowano ścieżkę w rezerwacie, zamontowano poręcze i schody w najtrudniejszych miejscach, wyznaczono szlak turystyczny, poprowadzono ścieżkę edukacyjną informującą o poszczególnych skałach i podświetlono wybrane, najciekawsze miejsca. Niewątpliwie miłym zaskoczeniem był fakt, że wstęp do rezerwatu jest bezpłatny.


Wędrując malowniczym zboczem wzgórza Skała napotykaliśmy, co chwilę na kamienne formacje zupełnie nie pasujące do otaczającej przyrody. Każda z nich otrzymała imię wynikające z niezwykłego kształtu i koloru. Mijaliśmy więc Czarownicę z zakrzywionym haczykowatym nosem, okazały Ratusz, składający się z pięciu pionowych ścian, ogromny Grunwald z tablicą pamiątkową i wejściem do Jaskini Grunwald, Piekiełko o nietypowej czerwonej barwie i wiele innych ciekawych miejsc. Wiele z tych potężnych skał porośniętych jest z wierzchu przez sosnowy las. Aż trudno czasem uwierzyć, że te wytrzymałe drzewa znalazły sobie w szczelinach skalnych dość miejsca i gleby, żeby zapuścić korzenie. Nazwy niektórych ze skał dobrane są idealnie. Orzeł rzeczywiście wygląda jak dumny kamienny ptak a Pieczarki chciałby się wrzucić na sporą patelnię. Niektóre jednak nazwalibyśmy zupełnie inaczej. Jedna ze skał przypomina podobno głowę borsuka, bo taką nosi nazwę. Nam jednak zdecydowanie skojarzyła się z żółwiem. W sumie to przecież nie ma znaczenia. I bez tego rezerwat jest niezwykły i naprawdę godny obejrzenia. Mają tu również swoje miejsce spotkań harcerze. W kameralnym skalnym wąwozie zwanym Doliną Harcerzy znajduje się polana z ławeczkami i miejscem na ognisko.


Choć wiadomo, że to morze, nakładające się na siebie osady różnej twardości oraz procesy erozji przyczyniły się do powstania Skamieniałego Miasta, przyjemnie uwierzyć, że być może jego geneza była bardziej romantyczna. Istnieją dwie legendy dotyczące tworzenia kamiennych budowli. Pierwsza z nich mówi o okrutnym właścicielu okolicznych ziem, który swoim zachowaniem rozgniewał Pana Boga. Stwórca sprowadził nad miasto potężną burzę, która dokonała dzieła zniszczenia. Druga legenda opowiada o chciwym rycerzu Cieszku, który złamał święte prawo gościnności, przyczyniając się do śmierci pięknej dziewczyny i doprowadzając do zniszczenia tętniącego życiem miasta.


Niezależnie od przyczyny powstania Rezerwatu, jeśli będziecie w pobliżu pozwólcie się uwieść tym niezwykłym tworom przyrody. Jeśli będziecie bacznie się przyglądać być może poza fantazyjnymi skałami znajdziecie również inne zaskakujące twory. Patrzcie dobrze pod nogi, bo na jednym z głazów leży odpoczywający leśny krokodyl...


Pamiętajcie jednak, że mimo niewielkiego obszaru Rezerwatu, wędrówka po zboczach wzgórza Skała, zwłaszcza po deszczu, bywa czasami wymagająca więc baleriny, sandały czy klapki nie są do tego najlepszymi butami.


Polecam!

 

Komentarze (2)
dodaj komentarz+
 • anna
  O! Jeszcze tam nigdy nie byłam. Dobrze wiedzieć. :)
  anna
  dodano: 02.09.2016, godz.- 12:09
  • domowypatchwork
   Ogromne głazy w najróżniejszych kształtach i kolorach rzeczywiście robią wrażenie. Polecam.
   domowypatchwork
   dodano: 02.09.2016, godz.- 17:18
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony