Ostatnie komentarze
22Kwi2015
godz. - 12:13

Francuskie zaułki w Warszawie

Share

Ulica Francuska jest główną ulicą Saskiej Kępy. Wiecie, że Saska Kępa nie zawsze była saska? Była Kępą Wiślaną, bo była wyspą na Wiśle, potem Kępą Solecką, bo należała do wsi Solec, potem Kawczą i Holenderską. Saską jest dzięki odkryciu tego miejsca przez króla Augusta III Sasa, który urządzał tu pikniki i przyjęcia pod gołym niebem.

Ulica Francuska powstała w 1925 roku i choć trudno w to teraz uwierzyć początkowo biegła przez zupełnie pusty plac bez zabudowy.

Saska Kępa jest kojarzona z Agnieszką Osiecką polską poetką, autorką tekstów piosenek, pisarką, reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Przy Francuskiej 31 była kawiarnia Sax. Agnieszka Osiecka była tu stała bywalczynią, ponieważ niemal przez całe życie mieszkała dwie ulice dalej. Podobno Osiecka siadała przy stoliku pod ścianą i pisała wiersze na serwetkach. Na fasadzie domu w którym mieszkała (Dąbrowiecka 25) znajduje się oryginalna tablica z tekstem „Małgośki" jednego z jej największych przebojów.

Na rogu Francuskiej i Obrońców jest popularna kawiarnia a właściwie naleśnikarnia Rue de Paris. W tym miejscu znajduje się, odsłonięty w 2007 roku, pomnik Agnieszki Osieckiej siedzącej przy okrągłym kawiarnianym stoliku.

Miejsce to musi mieć jakąś magiczna moc. Spokój wąskich zielonych uliczek urzekł wielu artystów. Mieszkał tu kompozytor muzyki współczesnej Tadeusz Baird a także miał tutaj swoją pracownię malarz kolorysta Jan Cybis.

W jednym z ogrodów powstała galeria rzeźb pod gołym niebem stworzona przez artystów z Saskiej Kępy. Uliczkami tymi przechadzał się w 1948 roku Pablo Picasso podczas Światowego Kongresu Intelektualistów.

Jak w wielu zakątkach Warszawy i tu można odnaleźć ślady historii. Obok nowoczesnych budynków i apartamentowców, rodzinnych willi istnieją budynki pamiętające czasy wojny. Taką niezwykłą pamiątką jest budynek przy ulicy Berezyńskiej. Jego elewacja obłożona piaskowcem zaskakuje mnóstwem dziur w ścianach. Jest to pamiątka po obronie Warszawy w 1939 roku.

Komentarze (0)
dodaj komentarz+
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony